Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sprzedaż antydepresantów rośnie

Sprzedaż antydepresantów rośnie fotolia.pl

Polacy coraz częściej sięgają po leki z grupy antydepresantów. W marcu i kwietniu 2020 r. znacząco wzrosła sprzedaż leków nasennych, przeciwdepresyjnych i uspokajających. W okresie tym Polacy wydali na leki tego typu aż 200 mln zł. Trend ten utrzymywał się od lat, jednak pandemia przyspieszyła znacząco ten proces.

W 2020 roku liczba recept wystawianych przez lekarzy psychiatrów wzrosła o 3%, przy ogólnym zanotowanym spadku wystawionych recept przez lekarzy innych specjalizacji o 8%. Najczęściej stosowanymi lekami przeciwdepresyjnymi były selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), a następnie leki przeciwdepresyjne o odmiennym mechanizmie działania oraz inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI).

Najczęściej przepisywaną substancją z grupy leków przeciwdepresyjnych o odmiennym mechanizmie działania był opipramol (23,8% wszystkich recept), następnie trazodon (19,1% wszystkich recept) i mianseryna (15,4% wszystkich recept).

To dość niepokojący trend zważywszy na fakt, że liczba leków przeciwdepresyjnych i stabilizatorów nastroju stosowanych przez pacjentów wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu okresu 2010-2018.

Pon., 22 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek