Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zdrowie na rzecz wzrostu gospodarczego

Zdrowie na rzecz wzrostu gospodarczego fotolia.pl

Komisja Europejska przedstawiła nowy  program w ochronie zdrowie, które ma znaleźć się w budżecie unijnym na lata 2014–2020. Program jest kontynuacją realizowanych obecnie programów w dziedzinie ochrony zdrowia, które oferują państwom członkowskim duże możliwości inwestowania w tych obszarach. Okres obowiązywania tych programów upływa z końcem 2013 r.

Program „Zdrowie na rzecz wzrostu gospodarczego” ma dysponować budżetem w wysokości 446 mln euro. Ma stanowić uzupełnienie dla działań prowadzonych przez państwa członkowskie. Jego celem jest poprawa dostępu do wysokiej jakości, bezpiecznej opieki zdrowotnej dla obywateli; promocja zdrowia i zapobiegania chorobom, a także  ochrony obywateli przed transgranicznymi zagrożeniami zdrowotnymi. W ramach tego programu będzie można między innymi sfinansować projekty dotyczące chorób rzadkich, współpracę w dziedzinie oceny technologii medycznych, programy profilaktyczne, badania przesiewowe czy wymiany dobrych praktyk.

Wsparcie w ramach programu będzie przeznaczone dla wszystkich państw UE, dla krajów kandydujących do Unii, dla państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz krajów objętych unijną polityką sąsiedzką. Środki będzie przyznawane w formie grantów zarówno instytucjom publicznym jak i organizacjom pozarządowym. Dofinansowanie europejskie wynosi 60 proc. całkowitych kosztów, w przypadku krajów o niskim PKB, może wynieść do 80 proc.

Wnioski Komisji zostaną teraz poddane pod dyskusję w Parlamencie Europejskim i Radzie Unii Europejskiej, do końca 2013 roku muszą zostać przyjęte.

Czw., 10 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna