Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jakie wymagania wobec kierownika podmiotu leczniczego (i nie tylko)

Jakie wymagania wobec kierownika podmiotu leczniczego (i nie tylko) fotolia.pl

Wejście w życie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej powinno być poprzedzone wydaniem odpowiednich aktów wykonawczych. Nie pierwszy raz okazuje się jednak, że vacatio legis okazało się za krótkie dla zobowiązanych podmiotów – dotyczy to w szczególności kwestii wymogów kwalifikacyjnych pracowników podmiotów leczniczych niebędących przedsiębiorcami (a zatem również i wszystkich samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej).

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami skierowany został dopiero teraz do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zgodnie z projektem przewiduje się w szczególności, iż:

  • kierownik podmiotu leczniczego powinien posiadać wyższe wykształcenie (w szczególności wyższe wykształcenie medyczne) i ukończone studia podyplomowe w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia lub zdrowia publicznego lub inne przydatne do zajmowania stanowisk kierowniczych (Master of Business Administration – MBA) oraz co najmniej trzyletni staż pracy;
  • kierownik przychodni, przychodni stomatologicznej, ośrodka zdrowia lub poradni powinien posiadać tytuł zawodowy lekarza lub lekarza dentysty oraz co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe.

Pełna tabela dotycząca pracowników działalności podstawowej obejmuje 152 stanowiska pracy, pracowników administracyjnych, technicznych i ekonomicznych – 22 pozycje, zaś pracowników gospodarczych – 13. Wszystkich zainteresowanych szczegółami odsyłamy do projektu rozporządzenia.

Pt., 8 Lp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski