W okresie od 15 listopada do 15 grudnia br. Departament Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia będzie prowadzić spotkania z udziałem krajowych i wojewódzkich konsultantów w ochronie zdrowia oraz z przedstawicielami wojewódzkich rad ds. potrzeb zdrowotnych, w celu skonsultowania wyników analiz, które stanowią podstawę tworzonych map potrzeb zdrowotnych.
Spotkania te odbywają się w związku z realizacją projektu systemowego pn. „Mapy potrzeb zdrowotnych – Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Cel spotkań
Konsultacje dotyczą trzydziestu grup chorób, które zostały zdefiniowane w projekcie. To dla nich powstają mapy. Uczestnicy spotkań ugruntują i usystematyzują wiedzę na temat sposobu rozumienia danych zawartych w mapach i zjawisk, które te dane przedstawiają. Ma to prowadzić do uniknięcia ewentualnych różnic interpretacyjnych.
Spotkania ze środowiskiem umożliwią wspólną weryfikację wniosków wynikających z analiz. Do tego niezbędna jest wiedza i doświadczenie ekspertów medycznych, które wynikają z ich codziennej praktyki klinicznej. Zgłaszane przez nich uwagi i wysuwane postulaty, są najbardziej aktualnym i ważnym z punktu widzenia systemu ochrony zdrowia źródłem informacji.
Kto weźmie udział w konsultacjach
Zaproszenie do konsultacji zostało przekazane do urzędów wojewódzkich oraz do konsultantów krajowych z prośbą o poinformowanie oraz zachęcenie do udziału konsultantów wojewódzkich z dziedzin zainteresowanych poszczególnymi grupami chorób.
Kiedy zostaną opublikowane nowe mapy
Zakładamy, że mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób zostaną opublikowane do 31 grudnia 2016 r.
Źródło: MZ