Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Programy polityki zdrowotnej (cz. 7)

Programy polityki zdrowotnej (cz. 7) fotolia.pl

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (u.ś.o.z.). nakłada na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek przekazywania informacji o realizowanych programach polityki zdrowotnej. Szczegółowe zasady realizacji obowiązków sprawozdawczych określa rozporządzenie z 28 października 2015 r. w sprawie przekazywania informacji o programach polityki zdrowotnej oraz wzoru dokumentu zawierającego te informacje.

Należy jednak nadmienić, że 1 stycznia 2017 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje w zakresie obowiązków sprawozdawczych, w tym dniu bowiem wejdzie w życie art. 22 ustawy o zdrowiu publicznych, na mocy którego uchylone zostaną przepisy u.ś.o.z. w części dotyczącej składania sprawozdań o realizacji programów polityki zdrowotnej oraz przepis upoważniający do wydania rozporządzania w sprawie przekazywania informacji o programach polityki zdrowotnej, skutkiem czego powołane wyżej rozporządzenie również utraci moc.

W miejsce dotychczasowych przepisów 1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie art. 12 ustawy o zdrowiu publicznym, zgodnie z którym jednostki samorządu terytorialnego będą przekazywać właściwemu wojewodzie, do dnia 31 marca każdego roku, roczną informację o zrealizowanych lub podjętych w ubiegłym roku zadaniach z zakresu zdrowia publicznego. Informacja będzie musiała zawierać:

  • określenie odpowiednio organu sporządzającego informację lub ją przekazującego;
  • wskazanie realizowanego celu operacyjnego Narodowego Programu Zdrowia dla podjętych lub zrealizowanych zadań z zakresu zdrowia publicznego, jeżeli dotyczy;
  • opis zadań z zakresu zdrowia publicznego zrealizowanych lub podjętych w ubiegłym roku;
  • wskazanie źródeł i wysokości finansowania zadań zrealizowanych lub podjętych w ubiegłym roku;
  • inne informacje uznane przez dany organ za istotne w zakresie zadań podjętych w ubiegłym roku.

Wojewoda będzie weryfikował przekazane informacje pod kątem spełnienia powyższych wymagań oraz pod względem zgodności realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego celów i podjętych lub zrealizowanych zadań z celami operacyjnymi i zadaniami służącymi do ich realizacji, określonymi w Narodowym Programie Zdrowia.

Na podstawie przedłożonych informacji, wojewoda będzie sporządzał informację zbiorczą. Począwszy od 2018 r. do informacji zbiorczej wojewoda będzie sporządzał opinię dotyczącą zgodności zrealizowanych lub podjętych zadań z priorytetami dla regionalnej polityki zdrowotnej, o których mowa w art. 95c u.ś.o.z.

Na podstawie informacji oraz opinii minister właściwy do spraw zdrowia będzie sporządza, co dwa lata, informację o zrealizowanych lub podjętych zadaniach z zakresu zdrowia publicznego zawierającą ocenę zgodności zrealizowanych lub podjętych przez jednostki samorządu terytorialnego zadań z priorytetami dla regionalnej polityki zdrowotnej, o których mowa w art. 95c u.ś.o.z. Informacja będzie następnie przekazywana do Rady Ministrów do dnia 30 listopada roku następującego po ostatnim roku objętym informacją.

W przypadku stwierdzenia niezgodności zadań realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego z priorytetami dla regionalnej polityki zdrowotnej wojewoda przędzie zobowiązany przekazać swoją opinię w tym zakresie organowi stanowiącemu danej jednostki.

Rozporządzenie wykonawcze do ustawy o zdrowiu publicznym określi sposób przekazywania informacji oraz wzór dokumentu zawierającego taką informację.

Pt., 8 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel