8 kwietnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 roku w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej, sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.
W załączniku znalazły się regulacje dotyczące zalecanego zakresu świadczeń profilaktycznych i działań w zakresie promocji zdrowia oraz badań diagnostycznych i konsultacji medycznych wykonywanych u kobiet w okresie ciąży, wraz z okresami ich przeprowadzania; identyfikacji czynników ryzyka powikłań przedporodowych i śródporodowych; planu opieki prenatalnej i plan porodu; postępowania w trakcie porodu; strategii uśmierzania bólu podczas porodu; rozpoczęcia porodu; postępowania w I, II i III okresie porodu; opieki nad noworodkiem; podstaw zabiegów resuscytacyjnych u noworodków; połogu.
Podkreślono, że rodząca powinna być traktowana z szacunkiem oraz brać udział w podejmowaniu świadomych decyzji związanych z porodem. Personel medyczny powinien zawiązać dobry kontakt z pacjentką, respektować jej potrzeby oraz zapewnić poczucie intymności. Przepisy rozporządzenia zobowiązują też lekarzy i położne, by zachęcali do rodzenia w obecności bliskiej osoby. Kobiety będą miały także dostęp do pełnej informacji o metodach łagodzenia bólu oraz zapewniony nieprzerwany kontakt z noworodkiem po urodzeniu przez co najmniej dwie godziny. Ciężarna otrzymałaby prawo decydowania, gdzie i w jaki sposób będą rodzić. Możliwość wyboru porodów domowych wzbudza wiele kontrowersji, część środowiska medyczna jest przeciwna takim rozwiązaniom, obawiają się możliwych powikłań, zagrożeń zdrowia, a nawet życia matki i dziecka. Na razie NFZ nie finansuje porodów domowych.