Marszałek Piotr Całbecki i prezydent Torunia Michał Zaleski podpisali deklarację o współpracy dotyczącej przedsięwzięć i rozwiązań łączących się z planowaną rozbudową i modernizacją Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach. Przetarg który wyłoni wykonawcę tej jednej z największych w służbie zdrowia tego regionu inwestycji jeszcze w tym kwartale.
Założona współpraca dotyczy przede wszystkim wspólnej koncepcji rozwoju układu komunikacyjnego w tym rejonie miasta - który musi uwzględniać przyszłe potrzeby znacznie większej i obsługującej znacznie więcej pacjentów placówki - oraz współdziałania na rzecz pozyskania środków zewnętrznych na jej realizację. Chodzi między innymi o budowę odcinka trasy średnicowej od Szosy Chełmińskiej do ulicy Okrężnej, przedłużenie ulicy Długiej do ulicy Świętego Józefa i przebudowę ulicy Świętego Józefa oraz dostosowanie do nowych warunków sieci i infrastruktury komunikacji publicznej.
W deklaracji znajdują się także zapisy mówiące o zagospodarowaniu części parkowej szpitalnego kompleksu pod potrzeby rekreacyjne i udostępnieniu jej mieszkańcom (teren pozostanie nieogrodzony, szczególnie od strony zachodniej) oraz o zagospodarowaniu przyległego lasu miejskiego.
Samorząd województwa i samorząd Torunia powołają zespół roboczy do spraw koordynowania założonych celów.
- Cieszę się, że udało się nam uzgodnić najważniejsze sprawy związane z uporządkowaniem przestrzeni w tej części Torunia. To ważne, bo na Bielanach powstanie tak naprawdę nowy, większy szpital, na teren którego będzie dziennie wjeżdżać i z niego wyjeżdżać średnio pięć tysięcy osób – podkreślał podczas ceremonii parafowania dokumentu marszałek Całbecki. – Dziękuję samorządowi województwa za tę inicjatywę. Baza szpitalna w naszym mieście wymaga powiększenia. Trzymamy kciuki za powodzenie inwestycji, zwłaszcza że teren jest inwestycyjnie trudny – stwierdził w swoim wystąpieniu prezydent Zaleski.
- To kolejny fundament pod modernizacje placówki, która ma w swojej strukturze także szpital zakaźny i szpital psychiatryczny – dodał wicemarszałek Edward Hartwich, który podpisał się pod deklaracją jako drugi członek zarządu województwa.
Szeroko zakrojona rozbudowa i modernizacja WSZ – uwarunkowana przede wszystkim niedostatkiem powierzchni szpitalnej - powinna się rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć na początku roku 2018. Obejmuje wyburzenie części istniejących budynków i dobudowanie nowych. Główna część kompleksu, której fragment stanowić będzie obecny główny budynek lecznicy, będzie mieć kształt litery H. Pomieści między innymi oddział ratunkowy i centralny blok operacyjny oraz położone od strony lasu oddziały szpitalne, na dachu będzie mieć lądowisko dla śmigłowców medycznych. W osobnych, otoczonych zielenią pawilonach zostaną umieszczone łóżkowe oddziały psychiatryczne i zakaźne. Przewidziane jest też powstanie wielopoziomowego parkingu.
Treść deklaracji tutaj.
Źródło: UMWK-P