W przedstawionym przez resort zdrowia pakiecie zmian nazywanym umownie „pakiet onkologiczny i kolejkowy” znajdujemy dobre propozycje dotyczące wyzimnienia roli i kompetencji pielęgniarek i położnych. Generalnie kierunek tych zmian to przeniesienie na pielęgniarki i położne części obowiązków zastrzeżonych do tej pory wyłącznie dla lekarzy.
Istotą proponowanych zmian jest powierzenie pielęgniarkom i położnym ubezpieczenia zdrowotnego szerszych niż dotychczas uprawnień związanych z możliwością zlecania określonego pakietu badań diagnostycznych, zlecania określonych leków w kontynuacji schorzeń przewlekłych, jak też samodzielnego zlecania wybranej grupy leków przez pielęgniarki i położne posiadające tytuł magistra.
Jeśli propozycje resortu znajdą uznanie u posłów i senatorów, to wówczas, o uchwaleniu zmian przepisów pielęgniarki i położne z tytułem zawodowym magistra pielęgniarstwa lub magistra położnictwa będą uprawnione do samodzielnego ordynowania leków i wystawiania recept na określone leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz do samodzielnego ordynowania wyrobów medycznych i wystawiania zleceń.
Natomiast pielęgniarki z tytułem zawodowym licencjata pielęgniarstwa lub licencjata położnictwa będą mogły na zlecenie lekarza, wystawiać recepty na określone leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego jako kontynuację leczenia.
Rozszerzenie uprawnień będzie dotyczyło tylko pielęgniarek i położnych posiadających wyższe wykształcenie, które będą miały możliwość uzupełnić niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie ordynacji leków, tj.:
- w ramach kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia - kierunek pielęgniarstwo i położnictwo, lub
- w ramach kształcenia podyplomowego dla aktywnych zawodowo pielęgniarek i położnych z wyższym wykształceniem na poziomie kursu specjalistycznego.
Pielęgniarki i położne ubezpieczenia zdrowotnego będą mogą zlecać w ramach kontynuacji (pierwsze zlecenie wystawia lekarz), wybrane środki pomocnicze, niezbędne do wykonywania zabiegów pielęgniarskich i pielęgnacji pacjenta.
Będą także uprawnione także do wystawiania skierowań na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej.