Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w związku z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, została włączona możliwość weryfikacji w systemie eWUŚ prawa do świadczeń osób, które posiadają ważną decyzję wydaną przez wójta (burmistrza, prezydenta) gminy oraz osób uprawnionych na podstawie przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zamieszkujących na terytorium Polski, dla których Fundusz wydał poświadczenie, czyli dla tzw. rezydentów UE.
W przypadku, kiedy Fundusz w systemie eWUŚ nie potwierdzi prawa do świadczeń, a pacjent wie, że ma do nich prawo, może jak dotychczas posłużyć się dotychczas przedstawianym dokumentem.
Pacjenci ubezpieczeni w innym niż Polska państwie członkowskim UE/EFTA nie są uprawnieni do składania oświadczeń o posiadaniu prawa do świadczeń.
Pacjenci ubezpieczeni w innych państwach członkowskich UE/EFTA, którzy nie mają statusu rezydenta UE, zobowiązani są do przedstawienia odpowiedniego dokumentu unijnego potwierdzającego fakt ubezpieczenia. Rodzaj dokumentu jakim pacjent powinien się posługiwać uzależniony jest od celu, w jakim dana osoba przebywa na terytorium Polski oraz od charakteru tego pobytu.
Poniższa infografika zawiera informację o rodzaju dokumentu oraz zakresie przysługujących świadczeń w zależności od celu pobytu.
Źródło: NFZ