Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ostra interwencja ZPP w sprawie aneksowania umów szpitalnych na rok 2014

Ostra interwencja ZPP w sprawie aneksowania umów szpitalnych na rok 2014 fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich bardzo zdecydowanie zareagował na propozycje wysokości aneksów na rok 2014 jakie otrzymywali dyrektorzy szpitali powiatowych.

W efekcie doszło do spotkania Zarządu ZPP z Ministrem Bartoszem Arłukowiczem, Wiceministrem Sławomirem Neumanem oraz Prezesem NFZ Agnieszką Pachciarz.

Głównym tematem rozmów było omówienie trudnej sytuacji szpitali prowadzonych przez powiaty, w kontekście zaproponowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia warunków aneksowania umów na realizację świadczeń w zakresie lecznictwa szpitalnego na rok 2014.

Na wstępie spotkania przedstawiciele resortu zdrowia oraz płatnika wskazali na trudną sytuację finansową Narodowego Funduszu Zdrowia. Według strony rządowej podłożem problemów są wciąż odczuwane skutki kryzysu gospodarczego i ekonomicznego, który przekłada się m.in. na zmniejszone wpływy składki zdrowotnej. Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ podkreślała przede wszystkim fakt, że Fundusz jest zobligowany wytycznymi w zakresie kształtowania planu finansowego wskazanymi przez resort finansów.

Podstawą dalszej dyskusji był bilans otwarcia, przedstawiony przez przedstawicieli Związku Powiatów Polskich. Zgodnie z nim, w perspektywie krótkookresowej konieczne jest zagwarantowanie szpitalom powiatowym środków realnie nie niższych od tych z roku 2013, przesunięcie procedur hospitacyjnych do AOS, tylko tam gdzie jest to uzasadnione z medycznego punktu widzenia. Powinno też być możliwe aneksowane umów na okres 6 miesięcy, bowiem wówczas podstawą wyliczenia propozycji środków dla szpitala będzie pełne wykonanie świadczeń w roku 2013, a także więcej będzie wiadomo jakie są perspektywy wysokości wpływów do NFZ w 2014 roku.

Konieczne jest też pilne znowelizowanie standardów dotyczących posiadania lądowisk dla szpitali prowadzących oddziały ratunkowe.

Propozycja długookresowa ZPP to:

  • opracowanie i przedstawienie przez Ministerstwo Zdrowia długookresowej wizji funkcjonowania szpitali powiatowych oraz ich ogólnopolskiej sieci;
  • powstrzymanie się na poziomie Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia z wprowadzeniem regulacji prawnych generujących dodatkowe koszty działalności szpitali, bez zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych;
  • zrównanie praw wszystkich podmiotów leczniczych przy realizacji świadczeń komercyjnych, co pozwoli na efektywne wykorzystanie zasobów szpitalnych;
  • zmiana przepisów dotyczących standardów informatycznych poprzez wydłużenie okresu dostosowania się do nich podmiotów leczniczych;
  • likwidacja zakazu łączenia realizacji wykonywania przez szpitale hospitalizacji ostrej i jednodniowej;
  • zmiana warunków świadczenia usług perspektywicznych w kontekście prognozowanych zmian demograficznych kraju (opieka długoterminowa, geriatria, psychiatria, rehabilitacja).

W trakcie dyskusji, członkowie Zarządu ZPP zwracali uwagę, że chociaż z wyliczeń centrali NFZ wynika, iż kontrakty będą nominalnie na takim samym poziomie jak w roku 2013 r., to w poszczególnych województwach sprawa wygląda zgoła inaczej. Proponowana dyrektorom szpitali wysokość kontraktów jest o kilka procent niższa od tegorocznej.

Starostowie przedstawiali stanowiska poszczególnych konwentów powiatów, w których podkreślano brak możliwości podpisania aneksów na kwoty niższe od obowiązujących w 2013 roku.

Podnoszono potrzebę rozwiązania problemów z nadmiernym obciążeniem szpitalnych oddziałów ratunkowych, na które zgłasza się coraz więcej osób, które powinny być obsługiwane przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej lub podmioty świadczące nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Zwracano uwagę na potrzebę uwzględnienia w trakcie kontraktowania usług szpitalnych, tzw. niewykonań oraz specyfiki lokalnej (np. w przypadku obszarów o dużym ruchu turystycznym)

Podkreślano, że nie powinno się wprowadzać nowych regulacji prawnych, które powodują dodatkowe obciążenia dla szpitali (np. ubezpieczenia od zdarzeń medycznych, podwyższone standardy zatrudnienia anestezjologów czy też standardy informatyczne).

Zgłoszona została także prośba o zmianę zapisów w projekcie programu operacyjnego infrastruktura i środowisko na lata 2014 - 2020, m.in. poprzez wyraźne wskazanie, że beneficjentami tego programu będą mogły być szpitale powiatowe (w kontekście tworzenia nowych SOR-ów) oraz jednostki samorządu terytorialnego

Nie negując potrzeby przenoszenia części usług z lecznictwa szpitalnego (przede wszystkim tzw. procedur jednodniowych) na poziom ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wskazano że w wielu przypadkach propozycje oddziałów wojewódzkich są zbyt daleko idące i mogą wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia pacjentów.

W odpowiedzi, Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz odniosła się do zarzutów przedstawicieli poszczególnych województw oraz wyjaśniła kwestie podziału rezerwy ogólnej na rok 2013 (podkreślając, że w przeciwieństwie do poprzednich lat otrzymały ją wszystkie oddziały NFZ). Potwierdziła, że łącznie szpitale powiatowe w skali całego kraju otrzymają na rok 2014 propozycje finansowania w wysokości 100,57 proc. w stosunku do planu na rok bieżący (styczeń 2013 do stycznia 2014).

Wskazała ponadto na potrzebę realistycznej wyceny świadczeń wysokospecjalistycznych, podając przykłady działań podjętych w tym zakresie przez płatnika (np. kardiologicznych)

Ustalono także, iż w trakcie negocjacji dyrektorzy szpitali otrzymywać będą od dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ ofertę kompleksową obejmującą wszystkie zakresy aneksowanych świadczeń.

Minister Bartosz Arłukowicz zadeklarował wolę spotykania się regularnie z przedstawicielami Związku Powiatów Polskich i rozmawiania o sposobach rozwiązywania problemów szpitali powiatowych. Odniósł się także do kwestii tworzenia wojewódzkich map potrzeb zdrowotnych, wskazując ze to wojewodowie, a nie samorząd województwa powinien być odpowiedzialny za ich tworzenie.

Minister Sławomir Naumann przedstawił informację o pracach legislacyjnych prowadzonych przez resort (m.in. zmierzających do zrównania praw wszystkich podmiotów leczniczych w prowadzeniu działalności komercyjnej; dotyczących wydłużenia do końca 2016 roku okresu budowy lotnisk dla helikopterów przy szpitalach prowadzących SOR – y; wprowadzających dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne).

Zarząd ZPP ustalił, że będzie monitorował ustalenia przyjęte podczas posiedzenia odbytego z udziałem Ministra Zdrowia i Prezesa NFZ, a szczególnie te dotyczące aneksowania umów na rok 2014.

Niedz., 17 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: