Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Benchmarking zarządzania szpitalami z udziałem ZPP

Benchmarking zarządzania szpitalami z udziałem ZPP fotolia.pl

Zapewnienie wydolności systemu opieki zdrowotnej to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań przed którym stanął rząd, władze samorządowe i kierownictwo szpitali. Pojawienie się nowych, skuteczniejszych metod leczenia, nacisk pacjentów na podnoszenie jakości świadczeń zdrowotnych, choroby cywilizacyjne, wydłużenie lat życia, skutkuje stałym wzrostem kosztów leczenia i coraz większym skomplikowaniem procesów zarządczych w takich rozwiniętych i specjalistycznych strukturach jakimi są szpitale. Wzrostowi wydatków na zdrowie nie towarzyszy wzrost zadowolenia z funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Czy polskie szpitale, dla których organem założycielskim są jednostki samorządu terytorialnego (JST), są sprawnie zarządzane?

Próbą znalezienia odpowiedzi na to pytanie zajęli się eksperci skupieni w ramach projektu „PORTRETY SZPITALI - MAPY MOŻLIWOŚCI, czyli monitorowanie jakości usług publicznych i benchmarking z zakresu nadzoru nad funkcjonowaniem szpitali, dla których organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach POKL,

Priorytet V - Dobre rządzenie, realizowanego pod nadzorem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Jednym z wniosków płynących z badania pilotażowego, przeprowadzonego w 2012 r. na próbie 100 szpitali z 7 województw, była diagnoza: „Obecnie właściciele szpitali publicznych nie posiadają odpowiednich narzędzi do diagnozowania i analizowania, które umożliwiłyby bieżące monitorowanie funkcjonowania podległych szpitali".

Ponadto eksperci zgodnie potwierdzają, iż odpowiedzią na taki stan rzeczy jest właśnie projekt „Portrety szpitali – mapy możliwości". Powstałe w ramach projektu narzędzie BENCHAMRKING ZARZĄDZANIE SZPITALAMI zostało przygotowane specjalnie na potrzeby szpitali, których właścicielem lub współwłaścicielem jest samorząd terytorialny

Obecnie rozpoczęło się nowe badanie o zasięgu ogólnopolskim. Samorządy z całej Polski wyraziły swoje poparcie dla badania oraz aprobatę udziału w badaniu w roku 2013 i 2014.

Wszystkich zainteresowanych badaniem oraz uczestnictwem w projekcie, serdecznie zapraszamy na stronę www.portretyszpitali.pl, która jest nie tylko wizytówką przedsięwzięcia, ale przede wszystkim elektroniczną platformą umożliwiającą dokonywanie analiz porównawczych szpitali pod względem ich jakości działania oraz efektywności ekonomicznej, wygenerowanie i dostarczenie szczegółowych diagnoz szpitala w obu wymienionych zakresach, a ponadto rekomendacji dobrych praktyk dla kierownictwa i organów tworzących szpitale.

Udział w badaniu jest bezpłatny i umożliwi systematyczną, obiektywną identyfikację i ocenę zjawisk zachodzących w kluczowych obszarach funkcjonowania szpitali.

Projekt realizowany jest w partnerstwie: Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Polskiego Centrum Edukacji i Analiz ORDO, Związku Powiatów Polskich i Health Policy Institute.

Raport "Benchmarking zarządzania szpitalami" z badania pilotażowego dostęny jest poniżej.

Załączniki:
Pobierz ten plik (Projekt Portret szpitali_mapy możliwości.pdf)Załącznik2204 kB
Sob., 16 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka