Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sejmowa komisja przeciw likwidacji egzaminu lekarskiego

Sejmowa komisja przeciw likwidacji egzaminu lekarskiego fotolia.pl

Jak informuje PAP, sejmowa komisja zdrowia zarekomendowała, by studenci medycyny nadal zdawali egzamin końcowy. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zakłada likwidację obowiązujących obecnie: Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego .

Obecnie prawo do wykonywania zawodu lekarskiego można otrzymać po zdaniu ww. egzaminu państwowego oraz odbyciu stażu podyplomowego. Nowelizacja przewiduje, że dla lekarzy praktyka zawodowa będzie się rozpoczynała na VI roku studiów, a dla dentystów - na V roku.

Nowelizacja zakłada także obowiązkowe złożenie najważniejszych egzaminów końcowych - dla kierunku lekarskiego już na V roku studiów, a lekarsko-dentystycznego na IV. Zgodnie z rozwiązaniami, które zarekomendowała komisja zdrowia, studenci medycyny mieliby kończyć studia Lekarskim Egzaminem Końcowym (LEK), studenci stomatologii - Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym (LDEK); po jego zdaniu uzyskiwaliby prawo do wykonywania zawodu.

Stanowisko posłów jest zgodne z opinią Naczelnej Rady Lekarskiej, również opowiadającej się za pozostawieniem egzaminów państwowych, jednakże odmienne w kwestii zachowania stażu podyplomowego. Mimo sprzeciwu NRL Komisja podtrzymała propozycję Ministerstwa Zdrowia dotyczącą likwidacji stażu podyplomowego.

Nowelizacja zakłada także wprowadzenie modułowego systemu specjalizacji z jednoczesną zmianą dotychczasowego podziału specjalizacji na podstawowe i szczegółowe oraz zasad uznawania dorobku zawodowego i naukowego. Moduł podstawowy będzie zawierać treści uniwersalne dla grupy specjalizacji, jak również wybrane zagadnienia obecnie nauczane w trakcie stażu podyplomowego (m.in. obowiązkowy kurs i egzamin z dziedziny ratownictwa medycznego). Moduł specjalistyczny ma zawierać wiedzę ściśle specjalistyczną. Skrócony będzie termin wydawania dokumentu uprawniającego do wykonywania zawodu lekarza, wyniesie on 30 dni, a nie - jak do tej pory - trzy miesiące.

Zmiany obejmą również kwestie związane z przyznawaniem miejsc szkoleniowych na określone specjalizacje. Decyzje w sprawie przyznawania i rozdziału rezydentur na poszczególne województwa będzie podejmować minister zdrowia, decyzje w kwestii pozostałych wolnych miejsc - wojewoda. Projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty należy do pakietu ustaw zdrowotnych, który ma poprawić sytuację służby zdrowia.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl / fot. sxc.hu

Niedz., 6 Mrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna