Samorządy województw aktualizują strategie regionalne. Planują przedsięwzięcia, które decydować będą o rozwoju w długoletniej perspektywie.
Czy są wśród strategicznych celów te dotyczące ochrony zdrowia?
Bywa rożnie, tak jak i wielorakie są pomysły na planowanie strategiczne. Zdarza się, że o ochronie zdrowia znajdziemy tylko pojedyncze i bardzo ogólne zdania (np. świętokrzyskie), a w innych przypadkach obok ogólnych celów pojawiają się rozwiązania z poziomu operacyjnego (np. podkarpackie).
Zdarza się, że samorządowcy dokonują wyboru priorytetowych działań, ale są też i takie strategie, w których znajdujemy niemal wszystko (Wielkopolska).
Różne jest więc podejście metodologiczne do planowania ochrony zdrowia, ale wspólne jest to, że niemal we wszystkich strategiach znajdujemy czarodziejskie słowa: innowacja, świadczenia wysokospecjalistyczne; dostosowanie do potrzeb regionalnych; opieka długoterminowa i geriatria, promocja i profilaktyka; profesjonalna kadra medyczna; poprawa dostępności; ratownictwo medyczne.
Warto zapoznać się z załączonych materiałem, także w kontekście realizacji potencjalnych projektów ubiegających się o dofinansowanie z środków unijnych. Trudno będzie uzyskać tego typu wsparcie, jeśli projekt nie będzie zgodny z celami strategii regionalnej.