Były już m.in. dodatkowe środki na pacjentów ciepiących na cukrzyce i choroby układu krążenia, zwiększenia kwot za usługi w przypadkach epidemii grypy, a teraz Prezes NFZ zamierza dodatkowo płacić lekarzom poz za badania diagnostyczne dla osób między 45. a 65. rokiem życia, a także dla dzieci i młodzieży.
Pieniądze na ten cel miałby się znaleźć dziki zaostrzeniu warunków do świadczeń dla osób nieuprawnionych (np. nieubezpieczonych, korzystających ze świadczeń medycznych za granicą. Jak twierdzi Prezes NFZ stanowią on aż 7 proc. populacji.
Według wyliczeń NFZ, stanowią oni aż 7 proc. populacji.
Zdaniem szefowej NFZ, rozszerzenie zakresu badań diagnostycznych pacjentów w średnim wieku (45-65 lat) jest niezbędne, m.in. ze względu na wyższe ryzyko zachorowań na nowotwory w tej grupie wiekowej.
Agencja Informacyjna Newseria przeprowadziła wywiad z Prezes Agnieszką Pachciarz, w który twierdzi ona, że rozszerzenie zakresu badań diagnostycznych pacjentów w średnim wieku jest niezbędne, m.in. ze względu na wyższe ryzyko zachorowań na nowotwory w tej grupie wiekowej.
„To jest populacja, która często do lekarza nie chodzi. Jak już trafiają do lekarza, to diagnostyka jest bardzo niepokojąca, zwłaszcza onkologiczna. Chcielibyśmy, żeby lekarze rodzinni jeszcze bardziej niż do tej pory zadbali o ludzi po 45. roku życia i wykonali pewien wysiłek dotyczący szerszej wizyty diagnostycznej. To byłaby dla nich propozycja dodatkowo płatna".
Bilans dojrzałego człowieka miałby być produktem bezpłatnym dla osób ubezpieczonych i przypisanych do lekarza rodzinnego. Przegląd stanu zdrowia u osób powyżej 45. roku życia miałby być przeprowadzany cyklicznie co 5 lat. W jego zakres miałoby wchodzić m.in. spoczynkowe badanie EKG, badanie glukozy, cholesterolu, morfologii oraz badanie moczu. Dodatkowy panel badań przechodziliby palacze.
NFZ planuje także przeprowadzanie kompleksowych badań diagnostycznych także u dzieci i młodzieży.
Źródło: Agencja Informacyjna Newseria