Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fundusz Rezerwy Demograficznej - co to takiego?

Fundusz Rezerwy Demograficznej - co to takiego? fotolia.pl

Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD) ma status państwowego funduszu celowego. Został on powołany ustawą z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych. Głównym celem utworzenia FRD było zwiększenie bezpieczeństwa wypłacalności świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego.

Fundusz Rezerwy Demograficznej pełni rolę funduszu rezerwowego dla funduszu emerytalnego wyodrębnionego z FUS.

Fundusz Rezerwy Demograficznej posiada osobowość prawną. Dysponentem środków FRD jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a decyzję o ich uruchomieniu może podjąć wyłącznie Rada Ministrów.

Podstawowym źródłem zasilania FRD są środki stanowiące część składki na ubezpieczenie emerytalne, środki pochodzące z prywatyzacji mienia Skarbu Państwa oraz wypracowany zysk z inwestycji.

Fundusz Rezerwy Demograficznej swoje środki w celu osiągnięcia ich maksymalnego bezpieczeństwa i rentowności lokuje w określone instrumenty finansowe, to jest w: obligacje skarbowe (83,0%), akcje (12,0%) i depozyty skarbowe (5,0%).

Środki FRD mogą być wykorzystane wyłącznie na:

  • uzupełnienie wynikającego z przyczyn demograficznych niedoboru funduszu emerytalnego FUS,
  • nieoprocentowaną pożyczkę uzupełniającą środki funduszu emerytalnego FUS na bieżącą wypłatę świadczeń, zapewniającą płynność finansową FUS, zwrotną w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia otrzymania środków przez FUS.

W 2011 roku po raz drugi zostały uruchomione środki Funduszu Rezerwy Demograficznej i przekazane zostały do funduszu emerytalnego FUS w wysokości 4 mld zł.

Stan Funduszu Rezerwy Demograficznej na koniec 2011 roku wyniósł 12,79 mld zł.

Źródło: Ubezpieczenia społeczne w Polsce, ZUS, Warszawa 2012

Czw., 4 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka