Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Integracja e-Recepty i Internetowego Konta Pacjenta

Integracja e-Recepty i Internetowego Konta Pacjenta fotolia.pl

Po okresie eksploatacji prototypu Internetowego Konta Pacjenta (IKP) w Krakowie oraz prototypu e-Recepty w Lesznie i powiecie leszczyńskim rozpoczęte zostały prace nad zintegrowaną wersją prototypów w rozszerzonej liczbie lokalizacji.

Doświadczenia zdobyte podczas eksploatacji prototypów są jednym z czynników wskazujących na potrzebę dalszego ich utrzymania i rozwoju poprzez ich integrację oraz udostępniania dla większej grupy użytkowników – w większej liczbie ośrodków miejskich oraz bez ograniczeń dotyczących pacjentów. Zintegrowany prototyp ma na celu w szczególności praktyczną weryfikację rozwiązań, które mogą być zastosowane w docelowej wersji Systemu P1. Ponadto w tym projekcie pacjent będzie miał możliwość mobilnego wglądu do swojego konta pacjenta poprzez dedykowane aplikacje na urządzenia mobilne - telefon, smartfon czy tablet. Podobnie lekarz będący w trakcie wizyty domowej, będzie miał dostęp z urządzenia mobilnego do danych o pacjencie (o ile ten wyrazi na to zgodę), będzie mógł wystawić e-Receptę i przejrzeć dziedzinowe słowniki. Zakres prototypu zakłada również zaimplementowanie modelu umożliwiającego identyfikację pacjentów przy pomocy obecnego dokumentu tożsamości. W czasie wizyty u lekarza, dane identyfikacyjne pacjenta, po przesunięciu dokumentu tożsamości przez czytnik kodów OCR-B, zostaną automatycznie zweryfikowane i uzupełnione w systemie.

Współpraca Centrum z projektami europejskimi pozostaje nie bez wpływu również i na to przedsięwzięcie. Rozwiązanie umożliwi sprawdzenie interoperacyjności transgranicznej w praktyce co będzie rezultatem współpracy przy projekcie epSOS, który dotyczy wymiany informacji transgranicznej w ochronie zdrowia. Praktyczna weryfikacja może odbywać się jedynie przy udziale obywateli innych krajów Unii Europejskiej – będzie to jednym z czynników wpływających na wybór ośrodków miejskich, w których nastąpi wdrożenie prototypu. Drugim projektem jest TRANSFoRm, który będzie powiązany z fragmentem funkcjonalności dotyczącym ankietowych badań grupy pacjentów o określonych schorzeniach, którzy wyrażą chęć takiego udziału. Jego celem jest budowa rozproszonej platformy integrującej systemy kliniczne i badawcze, tak aby w przyszłości w oparciu o zanonimizowane dane ze zdarzeń medycznych móc korzystać z systemów wspomagania decyzji klinicznych i w ten sposób wpływać w szczególności na zmniejszenie błędów diagnostycznych.

Wykonawcą zintegrowanego rozwiązania jest firma NEWIND Grupa Apator Sp. z o.o., z którą Centrum Sys-temów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zawarło umo-wę nr CSIOZ/46/2012 w dniu 7 sierpnia 2012 r.

Kontakt: Paweł Pierzchała, Zespół Zarządzania Projektem Integracja Prototypów IKP i e-Recepta, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: Biuletyn informacyjny CSIOZ, wydanie szóste

Pon., 26 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka