Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szpitale Ministra to wierzchołek góry lodowej. Zadłużone placówki medyczne potrzebują efektywnego zarządzania

Szpitale Ministra to wierzchołek góry lodowej. Zadłużone placówki medyczne potrzebują efektywnego zarządzania fotolia.pl

Najnowszy Raport NIK pokazuje, że zła organizacja systemu leczenia w Polsce zbiera żniwa. Długi szpitali rosną, a najbardziej zadłużone placówki podlegające Ministrowi Zdrowia to wierzchołek góry lodowej, gdyż trudna sytuacja dotyczy szpitali w całym kraju, których zobowiązania przekraczają łącznie 10 mld zł. Należy podjąć działania służące poprawie ich kondycji, poprzez wdrożenie standardów efektywnego zarządzania, przekonują inicjatorzy kampanii „Zdrowe Szpitale".

Z roku na rok rośnie wartość polskiego rynku zdrowia. Według szacunków wydatki na ochronę zdrowia przekroczą w tym roku 100 mld zł. Jednak mimo podwojenia wartości rynku w Polsce w ciągu kilku ostatnich lat problemy wciąż są takie same: zadłużone szpitale, kolejki pacjentów, strajki pielęgniarek, protesty lekarzy. Dyskutuje się o wszystkim: korupcji, listach leków refundowanych, polityce NFZ, wyższości szpitali publicznych nad prywatnymi. Tylko nie o tym, po co cały system istnieje... o pacjentach. Tymczasem długi szpitali rosną, a pomysłów na uzdrowienie sytuacji, jak na lekarstwo.

Zdaniem ekspertów kampanii „Zdrowe Szpitale" proces przemian placówek medycznych wymaga odpowiedniej diagnozy problemów oraz wdrożenia i realizacji planu naprawy uwzględniającego korelacje rozwoju szpitala z jego finansami. Niezbędne są również zmiany utartych zwyczajów organizacyjno-funkcjonalnych oraz uniezależnienie decyzji zarządzających szpitalem od wpływu różnych czynników polityczno-środowiskowych.

W systemie służby zdrowia jest mało pieniędzy, ale większy problem stanowi to, że wiele szpitali jest źle zarządzanych. Dług bierze się z niegospodarności, gdy wydajemy więcej niż zarabiamy. Przyczyną jest brak odpowiedniego planowania, tego na co nas stać zgodnie z kontraktem – mówi Marcin Szulwiński, Prezes Grupy Nowy Szpital Sp. z o.o.

Źródłem zysku w najlepszych, dobrze zarządzanych szpitalach, jest rosnąca efektywność placówki. Osiąga się ją poprzez lepsze wykorzystywanie zasobów: sprzętu medycznego, powierzchni szpitala, lepszą organizację pracy personelu medycznego, zaangażowanie specjalistów. Duże znaczenie dla wyniku finansowego szpitala ma także właściwa gospodarka materiałowa i zakupowa. Niezbędne są zakupy dostosowane do rzeczywistych potrzeb oraz nadzór nad materiałami i sprzętem. Jeśli szpital jest źle zorganizowany, oferuje gorszą usługę, a miarą tego jest strata na koniec okresu rozrachunkowego.

Jednym z najistotniejszych elementów efektywnego zarządzania szpitalem jest planowanie kadry medycznej. Organizacja każdej komórki i usługi musi być szczegółowo przemyślana, a zasoby ludzkie zagospodarowane w najbardziej optymalny sposób. Tymczasem w wielu polskich szpitalach nie funkcjonują narzędzia oceniania i wiązania efektów pracy z wysokością wynagrodzeń i premii. Szpitale publiczne mogą zadłużać się na dowolną kwotę – płacąc horrendalne wynagrodzenia, nie mające uzasadnienia rynkowego, czy kupując sprzęt, który stoi i pokrywa się kurzem. Aby to zmienić, należy wdrażać standardy efektywnego zarządzania i wyeliminować niegospodarność funkcjonującego systemu – dodaje Marcin Szulwiński.

Ponieważ szpital nie jest fabryką guzików musi działać jak bardzo dobrze zarządzane przedsiębiorstwo, właśnie ze względu na specyfikę prowadzonej działalności, bo efektywność konieczna w każdym podejmowanym działaniu tutaj służy bardzo szlachetnej misji – mówi Adam Roślewski, Prezes firmy doradczej Know How.

Według inicjatorów kampanii kluczowym partnerem dla zmian w służbie zdrowia są samorządy, które już dziś muszą zadbać o zapewnienie pacjentom dostępu do usług medycznych na wysokim poziomie. Ich zdaniem niezależnie od formy organizacyjno-prawnej szpitalom potrzebna jest restrukturyzacja oraz wdrożenie metod efektywnego zarządzania, które przełożą się na odzyskanie płynności finansowej. Restrukturyzacja, aby była skuteczna i przyniosła pożądany efekt musi odbywać się na wszystkich płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i kadrowej.

Ze szpitalami jest tak jak ze zdrowiem ludzkim. Jeżeli zacznie się leczyć w odpowiednim momencie to szpital można uzdrowić. Jeżeli są symptomy, że szpital nie działa prawidłowo, to wówczas należy rozpocząć restrukturyzację. Jeżeli odpowiednio wcześnie i z dobrym menedżerem rozpoczniemy proces przemian to można powiedzieć, że każdy szpital da się wyleczyć - podkreśla Marcin Szulwiński.

 


 

Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Zdrowe Szpitale” (www.zdroweszpitale.pl) ma na celu zwiększenie świadomości Polaków nt. standardów efektywnego zarządzania szpitalami oraz korzyści płynących z ich wdrażania. Ideą kampanii jest aktywizowanie przedstawicieli władz samorządowych do podejmowania inicjatyw mających na celu poszerzanie wiedzy w tym zakresie. Do najważniejszych działań realizowanych w ramach Kampanii należą: badanie opinii publicznej dot. stanu polskich szpitali, konkurs aktywizujący do działania samorządy i społeczności lokalne oraz publikacje licznych materiałów edukacyjnych (nagrań wideo, prezentacji). Działania prowadzone w ramach Kampanii kierowane są do władz samorządowych, instytucji publicznych, podmiotów gospodarczych oraz mediów, a także wszystkich zainteresowanych, dla których polepszenie warunków leczenia szpitalnego jest kwestią ważną. Inicjatorami programu są: firma doradcza ZUK Know How oraz Grupa Nowy Szpital. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.zdroweszpitale.pl oraz na stronie kampanii w serwisie społecznościowym Facebook: www.facebook.com/zdroweszpitale.

Patroni Kampanii: Związek Powiatów Polskich, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Polskie Stowarzyszenie Dyrektorów Szpitali, Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, Wydawnictwo Termedia, Magazyn Służba Zdrowia, Magazyn Medinfo, Zdrowie-publiczne.com.pl, Infonfz.pl, Medicalnet.pl, Zdrowie.wieszjak.pl, Rynekmedyczny.pl, eMedyk.pl, ePacjent.pl, Medicalonline.pl, Zdronet.pl, DOZ.pl

Grupa Nowy Szpital (www.nowyszpital.pl) – największa w Polsce sieć szpitali, działających w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. We wszystkich jednostkach GNS pracuje łącznie ok. 3400 osób. GNS zabezpiecza dostęp do świadczeń medycznych dla ok. 600 tys. osób. Szpitale GNS dysponują 98 oddziałami (ok. 2000 łóżek). Każdego dnia pacjenci mają możliwość skorzystania z konsultacji w jednej z 200 poradni specjalistycznych.

Zakład Usług Konsultingowych Know How (www.knowhow.com.pl) – firma doradcza wspierająca jednostki służby zdrowia w zakresie zarządzania. Specjaliści Know How stworzyli własne, unikatowe rozwiązania oraz nowatorskie zasady skutecznego zarządzania placówkami medycznymi. Umożliwiają one szpitalom wyjście z trudności oraz ciągły rozwój i funkcjonowanie zgodnie z określonymi standardami.

Niedz., 30 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka