Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Deputowani chcą usunąć z rynku groźne pseudo-leki

Deputowani chcą usunąć z rynku groźne pseudo-leki fotolia.pl

Choć miały leczyć, to w rzeczywistości groziły zdrowiu lub życiu pacjentów. Niektóre specyfiki, jak francuski "lek" dla cukrzyków Mediator, spowodowały, według szacunków, setki śmiertelnych ofiar.

Dlatego trzeba pilnie wprowadzić przegląd systemów monitorowania leków w UE - uważa brytyjska deputowana Linda McAvan (Socjaliści i Demokraci). 8 maja parlamentarna komisja przegłosowała poprawki w tej sprawie, w bieżącym tygodniu kwestia będzie głosowana na posiedzeniu plenarnym.

Luki w regulacjach dotyczących dopuszczenia leków na rynek ujawnił przypadek sprzedawanego we Francji i innych krajach Europy Mediatora. Specyfik ten, przeznaczony dla cukrzyków cierpiących na nadwagę, wywoływał jako skutek uboczny poważne niedomagania serca. Według francuskich władz medycznych, w efekcie mogło to doprowadzić do śmierci co najmniej 500 osób. Lek usunięto z rynku w listopadzie 2009 roku, ale UE zaczęła się przyglądać jednemu ze składników już w 1999.

Parlamentarna Komisja Zdrowia Publicznego zatwierdziła w tym tygodniu dwa raporty Lindy McAvan i wprowadziła poprawki do obowiązujących przepisów w sprawie bezpieczeństwa leków w UE, które mają wejść w życie w lipcu 2012 roku.

Wcześniej, w grudniu 2010 roku, Parlament Europejski i Rada uzgodniły zmianę zasad nadzoru nad bezpieczeństwem leków w krajach UE.

Według poprawek, jeśli firmy dobrowolnie wycofają lek muszą wyraźnie oświadczyć, czy uczyniły tak z powodu zagrożenia dla zdrowia pacjentów.

Komisja Zdrowia przyjęła też poprawkę, która wydłuża listę leków, które będą podlegać dodatkowemu monitorowaniu.

Po negocjacjach z Radą osiągnięto kompromis. Przyjęte poprawki przewidują m. in. że jeśli dana firma farmaceutyczna ze względów bezpieczeństwa nie będzie ubiegać się o przedłużenie licencji na sprzedaż, to natychmiast zostanie wydany alarm na poziomie unijnym. Na lekach, które ponownie badano zostanie też umieszczona o tym informacja - tak by pacjenci znali ich historię.

Źródło: Parlament Europejski

Śr., 5 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka