Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pobieranie komórek macierzystych nie korzysta ze zwolnienia VAT

Pobieranie komórek macierzystych nie korzysta ze zwolnienia VAT fotolia.pl

Działalność  polegająca na pobraniu, transporcie, badaniu i przechowywaniu krwi pępowinowej oraz przechowywaniu komórek macierzystych zawartych w tej krwi nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, z uwagi na niespełnienie warunków przedmiotowych uprawniających do zastosowania zwolnienia. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 25 czerwca 2012 r. sygn. IPPP1/443-333/12-2/AW

W uzasadnieniu organ podatkowy wskazał, że opieka medyczna w rozumieniu zespołu czynności funkcjonalnie skierowanych na utrzymanie bądź przywrócenie dobrego stanu zdrowia stanowi ciąg czynności – których celem jest utrzymanie bądź przywrócenie dobrego stanu zdrowia – obejmujący na wstępie czynności polegające na obserwacji i badaniu, a następnie ewentualnie na diagnozie i leczeniu. Jednakże, aby wykonywane czynności miały status opieki medycznej muszą być podejmowane w stosunku do konkretnego pacjenta w procesie prowadzonej lub planowanej terapii.

Z opisu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego sprawy wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się pobraniem krwi pępowinowej noworodka a następnie preparatyką, mrożeniem oraz przechowywaniem komórek macierzystych pozyskanych z krwi pępowinowej. Wnioskodawca wskazał, że celem pobrania krwi pępowinowej jest pozyskanie własnych komórek macierzystych, które w przypadku wystąpienia zachorowania, mogą służyć zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. Pobrania krwi pępowinowej wykonują osoby odpowiednio przeszkolone do przeprowadzania tej procedury (położne lub lekarze). Cała pobrana krew gromadzona jest w specjalnym zestawie do pobrania krwi pępowinowej, który następnie trafia do spółki, gdzie pobrana krew zostaje przechowywania, zamrożona i umieszczona w krwiobanku, gdzie jest przechowywana w parach ciekłego azotu. Transport krwi pępowinowej jest organizowany w kontrolowanych warunkach przez Spółkę. Wnioskodawca wskazał, że przechowywanie komórek powoduje, iż w przypadku zajścia konieczności ich wykorzystania są one dostępne w każdej chwili bez konieczności poszukiwania dawcy o odpowiedniej zgodności tkankowej.

Organ podatkowy uznał, że przechowywanie krwi pępowinowej i komórek macierzystych oraz czynności związane z przygotowaniem do przechowywania w celu ewentualnego przyszłego wykorzystania ich w procesie leczenia, nie wydają się mieć bezpośredniego i rzeczywistego celu polegającego na diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia.

Źródło: podatki.biz

Czw., 23 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel