Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec 2024 roku w Polsce funkcjonowały 2 232 zakłady stacjonarne pomocy społecznej, oferujące łącznie 134,1 tys. miejsc. W placówkach tych przebywało 124,5 tys. mieszkańców, z czego 61,6 tys. stanowiły kobiety. W porównaniu z rokiem poprzednim, liczba placówek wzrosła o 4,4%, liczba miejsc o 1,1%, a liczba mieszkańców o 2,1%.
Największą grupę mieszkańców stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej, których liczba wyniosła 85,5 tys. Najmniej liczną grupę stanowiły osoby w wieku do 18 lat – 1,8 tys. Blisko 31% wszystkich mieszkańców przebywało w placówkach przeznaczonych dla osób w podeszłym wieku.
Wśród pracowników zakładów stacjonarnych pomocy społecznej dominował personel niemedyczny, który stanowił prawie 91% ogółu zatrudnionych. Personel medyczny, w tym pielęgniarki, fizjoterapeuci i lekarze, stanowił odpowiednio 6,9%, 2,2% oraz 0,1% ogółu pracujących .
Jeśli chodzi o organy prowadzące, 34,8% placówek było prowadzonych przez samorządy terytorialne. Pozostałe placówki były zarządzane przez osoby fizyczne i prawne, stowarzyszenia, fundacje oraz kościoły i związki wyznaniowe.
Dane te wskazują na rosnące zapotrzebowanie na usługi stacjonarnej pomocy społecznej w Polsce, szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Wzrost liczby placówek oraz mieszkańców świadczy o konieczności dalszego rozwoju infrastruktury i zasobów kadrowych w tym sektorze.
Źródło: GUS