Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozpatrywanie ofert organizacji pożytku publicznego przez komisję konkursową - zawsze jawnie

Rozpatrywanie ofert organizacji pożytku publicznego przez komisję konkursową - zawsze jawnie fot.canva

Wojewoda: Organy powiatu mają obowiązek zagwarantowania jawności posiedzeń komisji konkursowej dokonującej oceny ofert zgłoszonych przez organizacje pozarządowe w sprawach z zakresu działalności pożytku publicznego.

Działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego, stanowi jedno z zadań samorządu powiatowego. Jego realizacja opiera się m.in. na przepisie art. 5a ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, w świetle którego rada powiatu czy gminy uchwala roczny program współpracy z takimi podmiotami. Program, przyjmowany przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego do 30 listopada roku poprzedzającego rok jego obowiązywania, reguluje m.in. tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert.

Komisje konkursowe pracują na posiedzeniach, których przebieg, w ocenie Wojewody, a także na podstawie przytoczonego orzecznictwa, musi mieć jawny charakter. Niedopuszczalne są ustanawiane w programach współpracy zastrzeżenia, zgodnie z którymi działalność komisji miałaby odbywać się bez udziału oferentów, za zamkniętymi drzwiami. Wskazuje się, że prowadzenie działalności z zakresu działań publicznych, w tym także współpraca z oferentami - organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, odbywa się na zasadach: pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności. Właśnie jawność stanowi jedną z głównych zasad demokratycznego państwa prawnego, a możliwość pozbawienia podmiotów trzecich prawa uczestnictwa w posiedzeniach gremium takiego, jak komisja konkursowa, nie została przewidziana w żadnej ustawie. Rada powiatu nie może wprowadzić modyfikacji w tym zakresie, lecz jest zobowiązana do zapewnienia nie tylko jawności procedur i kryteriów podejmowanych na podstawie przyjmowanego programu, ale również możliwości brania udziału w posiedzeniach komisji weryfikującej na jego podstawie zgłoszone oferty.

W konsekwencji, Wojewoda stwierdził nieważność tej części uchwały rady powiatu, w której zastrzeżono tajność prac komisji konkursowej.

Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Świętokrzyskiego z 6 maja 2025 r. (sygn. PNK.I.4130.91.2025)

Źródło: Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego 

Pt., 16 Mj. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch