Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rząd przyjął program „Aktywny Rodzic”

Rząd przyjął program „Aktywny Rodzic” fotolia.pl

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka „Aktywny rodzic” został przyjęty przez Radę Ministrów. Jakie będą jego zasady?

Program „Aktywny rodzic” zakłada pomoc finansową dla rodziców, którzy chcą wrócić na rynek pracy. Środki będą mogły zostać przeznaczone zarówno na sfinansowanie żłobka, jak i na zapłatę dla niani bądź babci opiekującej się dzieckiem.

Program zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3:

  • aktywnie w żłobku (1500 zł, w przypadku podjęcia aktywności zawodowej rodzica, 1900 zł dla dzieci z niepełnosprawnością)
  • aktywni rodzice w pracy (1500 zł, w przypadku podjęcia aktywności zawodowej rodzica)
  • aktywnie w domu (500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego)

Dofinansowanie opieki nad dziećmi z niepełnosprawnością będzie wyższe – to 1900 zł w wariantach „aktywnie w żłobku” i „aktywni rodzice w pracy”.

Wariant, w którym dziecko pozostanie pod opieką osoby niebędącej rodzicem np. niani, dziadka, uregulowano w projekcie w formie przewidującej możliwość zawarcia umowy uaktywniającej. Nie jest to jednak warunek.

Umowa to korzystne rozwiązanie dla osób podejmujących opiekę. Pozwala na dofinansowanie z budżetu państwa kosztów ubezpieczenia emerytalno-rentowego i zdrowotnego. Nie generuje dodatkowych kosztów po stronie rodzica.

W przypadku babci lub dziadka będących na emeryturze umożliwi ubieganie się o przeliczenie podstawy składek i otrzymanie wyższego świadczenia emerytalnego.

Projekt „Aktywny Rodzic” trafi teraz do prac legislacyjnych w parlamencie.

Źródło: MRPiPS

Pt., 12 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska