Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jaki będzie model pomocy psychologiczno-pedagogicznej? - stanowisko ZO ZPP

Jaki będzie model pomocy psychologiczno-pedagogicznej? - stanowisko ZO ZPP fotolia.pl

"Narastająca plaga problemów psychologicznych wśród dzieci i młodzieży nakłada na władze publiczne szczególną odpowiedzialność za stworzenie systemu wsparcia" - możemy przeczytać w stanowisku Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich z 14 marca 2024 r. w sprawie modelu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w jednostkach oświatowych.

ZO ZPP zwraca uwagę, że wdrażane od roku 2022 standardy zatrudnienia nauczycieli specjalistów w szkołach ogólnodostępnych szczególnie obnażyły problem braku kadr specjalistów chętnych do pracy w systemie oświaty. Resort edukacji na organy prowadzące przerzucił obowiązek spełnienia standardów przy jednoczesnej świadomości, że na rynku pracy w ogóle brakuje psychologów, zwłaszcza dziecięcych i młodzieżowych, czy pedagogów specjalnych. Biorąc pod uwagę, że z początkiem września br. organy prowadzące staną przed zwiększonym wyzwaniem – nie tylko obsadzenia już istniejących wakatów, ale również nowych stanowisk związanych ze wzrostem wskaźników, Zgromadzenie Ogólne ZPP oczekuje, że Ministerstwo Edukacji Narodowej szybko dokona oceny faktycznej możliwości wzrostu standardów od 1 września 2024 r. i podejmie niezbędne kroki w celu dostosowania popytu na specjalistów do podaży na rynku pracy – najprawdopodobniej poprzez odpowiednią rewizję przepisów.

W stanowisku wskazano dodatkowo na konieczność przeglądu obowiązujących rozporządzeń w zakresie zadań nauczycieli specjalistów, które powinny się wzajemnie uzupełniać a nie powielać. A także wyrażono opinię, że nie uda się zbudować holistycznego wsparcia psychologicznego bez skoordynowania opieki na różnych poziomach poczynając od pomocy społecznej, przez oświatę i system ochrony zdrowia. 

Pt., 15 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka