Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ile zarabia urzędnik samorządowy?

Ile zarabia urzędnik samorządowy? fotolia.pl

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący zatrudnienia i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2022? Ile zarobili pracownicy w samorządach a ile w administracji państwowej?

Przeciętne miesięczne zatrudnienie w 2022 r. wyniosło 9341,8 tys. etatów. Było to o 2,2% więcej niż rok wcześniej. Struktura przeciętnego zatrudnienia pod względem własności była zbieżna ze strukturą pracujących – w sektorze prywatnym funkcjonowało 68,6% etatów. W ubiegłym roku przeciętne zatrudnienie w administracji samorządowej wyniosło 257,5 tys. osób (w 2021 r. - 254,8 tys.).

W administracji samorządowej niezmiennie najlepiej zarabia się w urzędach marszałkowskich, gdzie przeciętne wynagrodzenie w 2022 r. wyniosło 7693,73 zł, (w 2021 r. – przeciętne wynagrodzenie wynosiło 6632,14 zł).

Najniższe wynagrodzenia w administracji samorządowej otrzymują pracownicy starostw powiatowych. Ich przeciętne wynagrodzenie w 2022 roku wynosiło 5973,72 zł (w 2021 r. - 5349,13 zł). 

Przeciętne wynagrodzenie w całej administracji publicznej wyniosło w ubiegłym roku 7287,79 zł brutto (6567,49 w 2021 r.).

Dane o wynagrodzeniach GUS podaje w ujęciu brutto, wliczając do tej sumy dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej (tzw. trzynastki). 

Z pełnym raportem można zapoznać się tutaj 

Sob., 6 Mj. 2023 4 Komentarze Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek

Komentarze

Fikcja
+5 # Fikcja 2023-05-08 08:21
Pracuje w administracji samorządowej 11 lat i choćbym bardzo chciał to po tylu latach o kwocie najniższego wynagrodzenia pracowników starostw powiatowych mogę co najwyżej pomarzyć! 5973,72 zł brutto, kto tyle dostaje? Jak dużo pracowników, którzy odwiedzają waszą stronę może potwierdzić takie wynagrodzenie? Gdyby były takie wynagrodzenia to nie byłoby oburzenia związanego z projektowanym rozporządzeniem o wynagrodzeniach pracowników samorządowych, nie byłoby apelu do premiera od pracowników pomocy społecznej. Przecież te wyliczenia to fikcja, ale w świat zaś idzie plotka, że jak to Urzędnicy dobrze zarabiają, czego oni chcą mając takie wynagrodzenia? Ręce opadają. Spytajmy pracowników domów kultury, przedszkoli, mopsów, urzędów pracy, bibliotek i innych tego typu jednostek czy mają takie wynagrodzenia. Niestety, ale śmiem wątpić.
| | |
Patrycja Grebla-Tarasek
0 # Patrycja Grebla-Tarasek 2023-05-08 09:26
Prezentowane przez GUS wynagrodzenia dotyczą średnich wynagrodzeń pracowników samorządowych. Dane pochodzą ze sprawozdań finansowych z wykonania budżetów samorządów, więc są autentyczne. Oczywiście, skoro prezentowane dane odnosza się do średniej pensji, w samorządach znajdą się pracownicy, którzy zarabiają zarówno poniżej jak i powyżej wskazanej wartości średniej.
| | |
Pracownik PUP
+4 # Pracownik PUP 2023-05-17 06:22
Prawda! Te dane nie oddają prawdziwego obrazu. Powinny być wykazane odrębnie zarobki pracowników, kierowników oraz „lokalnej władzy”. Jak się wrzuci wszystko do jednego wora to może 6tys.wyjdzie, jak odrzucimy szeroko rozumiane kierownictwo to wyjdzie w okolicy minimalnego wynagrodzenia! Polska zafałszowana cudowna rzeczywistość:(
| | |
Artur
0 # Artur 2023-09-04 18:33
Cytuję Pracownik PUP:
Prawda! Te dane nie oddają prawdziwego obrazu. Powinny być wykazane odrębnie zarobki pracowników, kierowników oraz „lokalnej władzy”. Jak się wrzuci wszystko do jednego wora to może 6tys.wyjdzie, jak odrzucimy szeroko rozumiane kierownictwo to wyjdzie w okolicy minimalnego wynagrodzenia! Polska zafałszowana cudowna rzeczywistość:(

To nie płacz a pokaż pit ile ci place łącznie z dniami które przepracowałeś. Wszystkie zarobki ludzi którzy robią za nasze pieniądze powinny być jawne. każda miesięczna wypłata i ile pracowałeś bo zatrudnia Cie każdy.Dlaczego sami tego nie żądacie skoro tak dużo mniej zarabiacie od tych u góry?
| | |