Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dostępna przestrzeń publiczna - nowy program MRiPS i PFRON

Dostępna przestrzeń publiczna - nowy program MRiPS i PFRON fotolia.pl

Przygotowano nowy program „Dostępna przestrzeń publiczna”. Został on podzielony na cztery komponenty, które przyczynią się do tego, że wsparcie dla osób z niepełnosprawnością będzie coraz bardziej atrakcyjne, będą ułatwiały przemieszczanie się w przestrzeni publicznej i korzystanie z prawa do godnego, niezależnego życia.

Cztery moduły programu „Dostępna przestrzeń publiczna” to:

  • Moduł A - kierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych na likwidację barier architektonicznych lub informacyjno-komunikacyjnych. Planowany budżet modułu to 50,6 mln zł. 
  • Moduł B - dedykowany jest do kościołów lub innych związków wyznaniowych na likwidację barier architektonicznych lub informacyjno-komunikacyjnych. Budżet tej części programu to 12 mln zł.
  • Moduł C – mogą z niego skorzystać samorządy terytorialne lub ich jednostki organizacyjne, kościoły lub inne związki wyznaniowe oraz organizacje pozarządowe pożytku publicznego. Moduł pozwala na tworzenie dostępnych placów zabaw lub poprawę ich dostępności. Łączna wysokość środków w tym module to kwota 10,6 mln zł.
  • Moduł D – o te środki mogą ubiegać się m.in. placówki lecznicze wymienione w ustawie o działalności leczniczej oraz spółki prawa handlowego z większościowym udziałowcem Skarbu Państwa. Umożliwia on likwidację barier technicznych, informacyjno-komunikacyjnych oraz wyposażenie w technologie wspomagające i urządzenia umożliwiające skorzystanie przez osoby z niepełnosprawnością z usług świadczonych przez podmioty lecznicze. Na realizację tych zadań przeznaczono łącznie kwotę 6,6 mln zł.

Program będzie realizowany przez PFRON, potrwa prawie 4 lata, a jego budżet to 300 milionów złotych. Wnioski będzie można składać już od 1 maja br.

Źródło: niepelnosprawni.pl

Pt., 5 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś