Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wagi krzesełkowe w podmiotach leczniczych - resort zdrowia odpowiada

Wagi krzesełkowe w podmiotach leczniczych - resort zdrowia odpowiada fotolia.pl

W odpowiedzi na interpelację poselską minister Waldemar Kraska odniósł się do kwestii przystosowania gabinetów lekarskich dla pacjentów z niepełnosprawnościami, w tym wyposażenia placówek ochrony zdrowia m.in. w wagi krzesełkowe dedykowane osobom poruszającym się na wózkach.

Jak wskazał minister resort na bieżąco podejmuje działania mające na celu poprawę dostępności opieki medycznej dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. MZ od 2019 r. realizuje projekt pn. „Dostępność Plus dla zdrowia”, w ramach którego przyznaje granty szpitalom oraz placówkom Podstawowej Opieki Zdrowotnej na poprawę dostępności dla pacjentów z niepełnosprawnością. Wsparcie dotyczy obszarów: architektonicznego, cyfrowego oraz informacyjno-komunikacyjnego. Przekazywane środki są przeznaczane w szczególności na działania dostosowawcze, takie jak remont pomieszczeń i zakup niezbędnego sprzętu, w tym m.in. foteli ginekologicznych, czy wag. Łącznie wsparciem w projekcie zostanie objętych 270 placówek POZ oraz 72 szpitale.

Jednym z priorytetów MZ, jak wskazał mkinister Waldemar Kraska jest rozwijanie telemedycyny, która również, jak ocenił minister, może przyczynić się do zwiększenia dostępności usług medycznych dla osób z niepełnosprawnościami. Od roku 2020 Ministerstwo Zdrowia realizuje projekt telemedyczny pt. „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu poprzez stosowanie rozwiązań telemedycyny i e-zdrowia”, w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Projekt ma przyczynić się do zmniejszenia kosztów procedur medycznych, zmniejszenia obciążeń dla pacjentów oraz zwiększenia dostępności usług medycznych.

Jednocześnie Pan minister podał, że w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego planowana jest realizacja projektu dotyczącego poprawy dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami placówek ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w tym gabinetów ginekologicznych.

Źródło: www.sejm.gov.pl 

Pt., 21 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka