Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

210 mln zł więcej z odpisów dla NGO-sów ze statusem OPP?

210 mln zł więcej z odpisów dla NGO-sów ze statusem OPP? fotolia.pl

Wartość odpisu podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego wzrosła z 1 do 1,5%. Powód? Dzięki reformie Niskie Podatki część podatników przestała płacić PIT. Przełożyło się to na brak możliwości dokonania odpisu na OPP. W zamian osoby płacące podatek od osób fizycznych będą mogły przekazać organizacjom pożytku publicznego wyższe odpisy.

Podatek od osób fizycznych przestali płacić ci, którzy zarabiają stosunkowo niewiele, więc ich odpisy na OPP nie były wysokie. Jednocześnie wysokość odpisu zwiększyła się o połowę – do 1,5 proc. Ministerstwo Finansów szacuje, że dochody OPP wzrosną w stosunku do poprzedniego roku o ok. 210 mln zł.

Polacy chętnie wspierają OPP

Z roku na rok Polacy coraz chętniej angażują się w przekazywanie środków na rzecz OPP. W 2004 r. swój 1 proc. podatku przekazało 80 tys. podatników na kwotę niespełna 10 mln zł. Rok temu swoje pieniądze dla OPP ofiarowało 15,9 mln podatników, czyli około 75% rozliczających się osób. Dzięki temu do organizacji ze statusem OPP trafiło wtedy ponad 1,1 mld zł.

Wsparcie dla dowolnej organizacji z wykazu

Podatnik rozliczający PIT za 2022 rok może zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej OPP, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku. Aby przekazać 1,5 proc. podatku wystarczy wskazać w zeznaniu podatkowym wybraną organizację i podać jej nr KRS.

Więcej informacji

Szczegółowe informacje na temat przekazywania 1,5 proc. OPP można znaleźć w komunikacie Ministerstwa Finansów: 1,5% podatku dla OPP – jak przekazać środki.

Czw., 16 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka