Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uchodźcy z Ukrainy najchętniej osiedlają się w największych miastach w Polsce

Uchodźcy z Ukrainy najchętniej osiedlają się w największych miastach w Polsce fotolia.pl

Od rosyjskiej napaści na Ukrainę minął już ponad rok. Polska od początku wojny stała się zarówno głównym krajem tranzytowym, jak i docelowym dla osób uciekających. Od 24 lutego 2022 r. na przejściach granicznych w kierunku z Ukrainy do Polski odprawionych zostało ponad 9,8 mln osób, a w kierunku przeciwnym 7,9 mln. Oznacza to, że niemal 2 mln osób opuściło Ukrainę na stałe bądź na dłuższy okres.Z zebranych danych wynika, że w ciągu roku wojny Polska stała się domem dla ponad 1,5 mln Ukraińców. Najwięcej z nich przyjechało podczas pierwszego etapu wojny, czyli w okresie marzec-kwiecień, w którym do Polski przybyło ok. 1 mln uchodźców. 70 proc. osób, które wyjechały do Polski stanowiły kobiety, a 30 proc. mężczyźni. Kobiety w wieku 18-65 lat stanowiły 47 proc. ogółu, dzieci i młodzież poniżej 18. r.ż. odpowiadały za kolejne 40 proc., a 4 proc. osób, które schroniły się w Polsce, to osoby starsze (powyżej 65. r.ż.).

Jak informuje PIE głównymi miejscami docelowymi dla uchodźców były największe miasta w Polsce. W Warszawie mieszka obecnie ponad 100 tys. Ukraińców, którzy uciekli przed wojną. Na kolejnych miejscach znajdują się: Wrocław (44,5 tys.), Kraków (31 tys.), Poznań (26 tys.), Gdańsk (17 tys.) i Łódź (16 tys.). Średni spadek w liczbie uchodźców w powiatach w lutym br., względem rekordowego miesiąca (tylko dla 3 powiatów nie był to wrzesień), wyniósł 30 proc. Wśród największych miast jedynie w Katowicach spadek był ponad tę średnią (38 proc.).

W pozostałych największych miastach odpływ uchodźców kształtował się na poziomie od 10 proc. do 29 proc., co pokazuje potencjał dla dalszego osiedlania się. Najmniejsze ubytki wynoszące właśnie 10 proc. były w Łodzi oraz Szczecinie. Powiaty, z których wyjechało proporcjonalnie najwięcej Ukraińców, w porównaniu do momentu szczytowego, znajdowały się głównie w województwach: podlaskim, podkarpackim, lubelskim oraz mazowieckim. W powiatach: sokólskim, lubaczowskim, łęczyńskim, kraśnickim czy płońskim liczba uchodźców zmalała o ponad 50 proc.

Wraz z falą uchodźców z Ukrainy do Polski przybyły dzieci oraz młodzież, które kontynuują edukację w Polsce. Z raportu PIE dowiadujemy się, że z placówek edukacyjnych na terenie kraju obecnie korzysta 188 tys. uczniów-uchodźców z Ukrainy. 37 tys. z nich to dzieci uczęszczające do przedszkola. Zdecydowana większość uczniów to dzieci uczęszczające do szkół podstawowych – jest ich 123 tys. Najmniej, czyli 21 tys. uchodźców uczy się w szkołach ponadpodstawowych.

Źródło: IP

Pt., 3 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła