Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ryczałt dla asystenta rodziny za udział w posiedzeniu albo rozprawie

Ryczałt dla asystenta rodziny za udział w posiedzeniu albo rozprawie fotolia.pl

81,28 zł ma wynieść ryczałt dla ryczałtu przysługującego asystentowi rodziny za udział w posiedzeniu albo rozprawie na podstawie art. 76a § 1 Kodeksu postępowania karnego. Tak wynika z projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.

Zgodnie z tym przepisem, na wniosek oskarżonego, który nie ukończył 18 lat, podczas posiedzenia albo rozprawy z jego udziałem, może być obecny jego przedstawiciel ustawowy lub osoba, pod której pieczą oskarżony pozostaje. Jeśli oskarżony nie posiada przedstawiciela ustawowego lub osoby, pod której pieczą pozostaje, albo przewodniczący uznał, że udział tych osób może prowadzić do naruszenia praw lub interesów oskarżonego, jest niecelowy ze względu na jego dobro, uniemożliwia przeprowadzenie posiedzenia albo rozprawy albo utrudnia to w istotny sposób, oskarżony może wskazać inną osobę pełnoletnią. W przypadku, gdy oskarżony nie wskazał takiej osoby lub przewodniczący uznał, że jej obecność może prowadzić do naruszenia praw lub interesów oskarżonego, jest niecelowa ze względu na jego dobro, uniemożliwia przeprowadzenie posiedzenia albo rozprawy albo utrudnia to w istotny sposób, przewodniczący wyznacza asystenta rodziny, o którym mowa w art. 12 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem kwota ryczałtu ma wynosić 4% kwoty bazowej, ustalonej na podstawie przepisów o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. W 2023 będzie to wspomniane 81,28 zł.

Ministerstwo szacuje, że udział asystentów w rozprawach będzie miał charakter sporadyczny (w skali kraju nie więcej niż 100 przypadków).

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Sob., 18 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel