Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wydane zaświadczenia na druku przedłożonym przez stronę

Wydane zaświadczenia na druku przedłożonym przez stronę fotolia.pl

Z treści art. 217 § 1 k.p.a. wynika, że zaświadczenie może być wydane jedynie przez organ administracji publicznej, a zatem przybiera formę dokumentu urzędowego. Brak jest regulacji prawnych upoważniających organy administracji publicznej do wydawania zaświadczeń w formie potwierdzenia (wypełnienia) przedłożonego przez osobę zainteresowaną druku lub formularza, celem przedłożenia go właściwemu organowi na terenie Niemiec. Tak wynika z wyroku WSA w Białymstoku z 15 listopada 2022 r. sygn. II SA/Bk 675/22.

W sprawie pełnomocnik zainteresowanego przedłożył w Powiatowym Urzędzie Pracy formularz "Zaświadczenie agencji pośrednictwa pracy" otrzymanym z niemieckiej Familienkasse, celem uzyskania na nim informacji, że jego wnuk jest osobą bezrobotną zarejestrowaną w tym urzędzie. Tego samego dnia Powiatowy Urząd Pracy odmówił poświadczenia dotyczącego rejestracji w Urzędzie na druku przedłożonym przez wnioskodawcę i wydał zaświadczenie potwierdzające fakt rejestracji strony jako osoby bezrobotnej. Kolejnym pismem pełnomocnik strony złożył do PUP wniosek następującej treści (cyt.): "Proszę o potwierdzenie na piśmie odmowy potwierdzenia na druku pt. "Zaświadczenie dla dziecka szukającego pracy (UE/EOG i Szwajcaria) o zgłoszeniu do pośrednictwa pracy w celu przedłożenia w Kasie Rodzinnej. Zaświadczenie agencji pośrednictwa pracy" – faktu rejestracji w tutejszym Urzędzie jako bezrobotnego, poszukującego pracy mojego wnuka S. J. D. Proszę o podanie przyczyn tej decyzji i podanie podstawy prawnej jej wydania".

W odpowiedzi na powyższe, pismem wydanym z upoważnienia Starosty Powiatu przez Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, odwołując się do brzmienia art. 217 k.p.a. wyjaśnił, że formą potwierdzenia przez organ administracji publicznej określonego faktu lub stanu prawnego dotyczącego osoby będącej klientem organu jest zaświadczenie. Brak jest przepisu prawnego, który nakładałby na organ publiczny, jakim jest powiatowy urząd pracy, obowiązek potwierdzenia faktu zarejestrowania osoby w PUP w innej formie niż określa to kodeks postępowania administracyjnego.

Nie zgadzając się z powyższym pismem strona pismem skierowanym do Wojewody podniosła, że dokonana wykładnia art. 217 k.p.a. jest błędna, bowiem przepis ten nie mówi o formach wydawania zaświadczeń, a zaświadczeniem według słownika języka polskiego jest także potwierdzenie czy poświadczenie. Zdaniem pełnomocnika skarżącego, obowiązek wydania zaświadczenia – potwierdzenia, wynika z art. 218 § 1 k.p.a. Wojewoda uznał, że pismo wydane przez Dyrektora PUP z upoważnienia Starosty nosi cechy postanowienia, w związku z powyższym pismo strony potraktował jako zażalenie na to postanowienie i utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. Sąd przyznał rację organom.

Sąd wskazał, że użyte w k.p.a. sformułowanie "wydaje zaświadczenie" wskazuje, że to organ administracji publicznej podejmuje czynności zmierzające do potwierdzenia istniejących faktów lub stanu prawnego na wytworzonym przez siebie dokumencie. Ustosunkowując się do zarzutów skargi, sąd wskazał, że w żadnym zakresie nie podważają one legalności zaskarżonego postanowienia. Trudno jest oczekiwać od organu wskazania w podstawie prawnej zaskarżonego postanowienia materialnego przepisu stanowiącego podstawę odmowy wydania zaświadczenia w formie potwierdzenia na druku Familienkasse faktu bycia bezrobotnym, skoro taki przepis nie istnieje.

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Sob., 10 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel