Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Czy rynek pracy jest otwarty na różnorodność zespołów?

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Czy rynek pracy jest otwarty na różnorodność zespołów? fotolia.pl

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. To dobra okazja do zwrócenia uwagi na problemy aktywności zawodowej tych osób. Jak zauważa ekspert Manpower, na rynku pracy widać wzmożoną aktywizację osób z niepełnosprawnościami. Czas pandemii wyhamował nieco rosnący trend, jednak z drugiej strony przyczynił się do popularyzacji pracy z domu, co pozytywnie wpłynęło na tę grupę zawodową. Choć pracodawcy coraz przychylniej patrzą na różnorodność, to jednak nie w pełni korzystają z możliwości i szans, jakie oferuje.

Jak mówi Łukasz Kubiak, ekspert rynku pracy z Manpower, lider projektu zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, pracodawcy ze względu na dynamiczne zmiany z jakimi zmagają się od czasów pandemii znacznie bardziej otwierają się na różnorodność w zespołach. – Jest lepiej, rozmawiamy na temat różnorodności w zarządzaniu zespołami w szerszym gronie, a to kolejny dobry krok ku podnoszeniu aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami. To tacy sami pracownicy jak osoby w pełni sprawne, chcą pracować, rozwijać się, korzystać z dobrodziejstw rynku pracy. Na przestrzeni ostatnich trzech lat obserwuję zmianę otwartości samych pracodawców co do ich zatrudnienia – dodaje ekspert.

W 2021 roku wprowadzona została przez rząd w Polsce „Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami”. Jej głównym celem jest większe włączenie osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne oraz aktywność zawodową, która zgodnie z prognozami do 2030 roku powinna wzrosnąć do 40%. Według najnowszych danych GUS, w końcu 2021 roku większość osób niepełnosprawnych pracujących w średnich i dużych przedsiębiorstwach była zatrudniona w sektorze prywatnym (75,2%) – to o 1% więcej w porównaniu z 2020 rokiem. Jak mówi ekspert, widać postęp w aktywizacji tej grupy zawodowej, ale jeszcze daleko nam do średniej wszystkich krajów Unii Europejskiej, gdzie wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami jest znacznie wyższy. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2019 roku było to 48,1%. – Pandemia wyhamowała trend wzrostowy w podejmowaniu pracy przez osoby dotknięte niepełnosprawnościami. Wiele firm, nie tylko korporacji, jest coraz bardziej otwartych na zarządzanie różnorodnością. Dużo zadziało się w tym temacie, jednak to wciąż rozwojowa praca w pomaganiu i aktywizowaniu różnych zespołów. Na przestrzeni ostatnich 3 lat zauważyliśmy wzrost liczby ofert pracy kierowanych do osób z niepełnosprawnościami. 2 na 5 naszych klientów pyta, co może zrobić, żeby dostosować swoją organizację do zatrudnienia takich pracowników. Chcą być przyjaznym miejscem pracy dla wszystkich, a to już duży postęp – mówi Łukasz Kubiak.

Według obserwacji rekruterów, coraz więcej branż otwiera się na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. – Liderami są tutaj obszary takie jak obsługa klienta, call center, logistyka czy produkcja. Warto jednak zaznaczyć, że widać pozytywne przemiany i większą otwartość na kandydatów z niepełnosprawnościami w branżach usługowych, sprzedaży detalicznej. Branża IT także działa w tej kwestii, a liczę na to, że w kolejnych kwartałach będzie intensyfikowała swoje działania. Szybki rozwój cyfryzacji niesie ze sobą wiele możliwości, w tym także nowe miejsca pracy. Branża IT ma ogromny potencjał, nieustannie się rozwija, a niedobór talentów będzie się tu tylko pogłębiał. Dlatego aktywizacja osób z niepełnosprawnościami w tym sektorze daje pracodawcom możliwość skorzystania z puli talentów, która ma w sobie ogromny niewykorzystany potencjał – dodaje ekspert rynku pracy.

Organizacje zaczęły nawet uwzględniać w swoich celach biznesowych wzmacnianie zespołów poprzez różnorodność – Przede wszystkim pracodawcy zwracają uwagę na to, że zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami zyskują bardzo zaangażowanych, lojalnych pracowników. Być może czasami pojawiają się pewne niedociągnięcia względem efektywności, jednak rekompensują to kwestie relacji w zespole i zapału do działania. Dodatkowo niesie to ze sobą szereg korzyści, takich jak dostęp do szerszej grupy talentów, wzmacnianie zaangażowania społecznego, budowanie pozytywnych aspektów w działaniach ESG. Co więcej, mamy wtedy realny wpływ na współtworzenie otwartego środowiska pracy bez barier, w którym jest miejsce dla osób z niepełnosprawnościami. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w ten sposób tworzy się lepsza atmosfera w miejscu pracy, a ich obecność w zespołach często zwiększa motywację, pozwala na korzystanie z różnorodności doświadczeń. W mojej ocenie zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami zyskujemy nową perspektywę i wzmacniamy zespół – podsumowuje Łukasz Kubiak.

Źródło: IP

Pt., 2 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska