Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe obowiązki świadczeniodawców w opiece długoterminowej

Nowe obowiązki świadczeniodawców w opiece długoterminowej fotolia.pl

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 listopada 2022 r. zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej. Zarządzenie to ustala nowe obowiązki dla świadczeniodawców, polegające na ustaleniu, przed złożeniem dokumentów rozliczeniowych, czy nie nastąpił wypis świadczeniobiorcy ze szpitala bądź jego zgon.

Wprowadzana zmiana polega na zobowiązaniu świadczeniodawców udzielających świadczeń w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej do ustalenia - przed złożeniem dokumentów rozliczeniowych, czy nie nastąpił wypis świadczeniobiorcy ze szpitala lub zgon świadczeniobiorcy.

Proponowane rozwiązanie ma na celu ograniczenie występowania błędów w sprawozdawczości, polegających na wykazywaniu przez świadczeniodawców pacjentów do rozliczeń, w  przypadku, gdy pacjent ten zmarł w szpitalu. Uzyskanie informacji o zgonie chorego w czasie pobytu w szpitalu pozwoli świadczeniodawcy na wcześniejsze przyjęcie kolejnego pacjenta z listy oczekujących, zwiększając tym samym dostępność do świadczeń w przedmiotowym zakresie.

Zamieszczanie informacji o wypisie lub zgonie pacjenta, który został skierowany do szpitala, jest więc niezbędne w celu prawidłowego rozliczenia świadczeń zrealizowanych w zakładzie opiekuńczym, zwłaszcza, że Fundusz finansuje rezerwację łóżka w zakładzie opiekuńczym w wysokości 15% wartości osobodnia przez 15 dni pobytu chorego w szpitalu. Dlatego ustalenie terminu powrotu chorego ze szpitala do zakładu leży w gestii zakładu opiekuńczego.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

Źródło: NFZ 

Czw., 1 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek