Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program asystent rodziny na rok 2022

Program asystent rodziny na rok 2022 fotolia.pl

Jak podaje MRiPS asystenci rodziny otrzymają dodatek do wynagrodzenia w wysokości do 3 000 zł brutto. Jest to forma docenienia asystentów, którzy stanowią ważne ogniwo w systemie wsparcia rodzin.

Dodatki do wynagrodzenia wypłacane będą w ramach resortowego Programu asystent rodziny na rok 2022. Otrzymają je asystenci rodziny z całej Polski, wskazani przez samorządy. Każdy z asystentów otrzyma dodatek do wynagrodzenia w kwocie do 3 000 złotych brutto w formie jednorazowej lub podzielonej na kilka części, proporcjonalnie do wymiaru etatu. Na wypłatę dodatków Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczy do 10 mln złotych.

Przyznanie dodatku to forma docenienia zaangażowania i wysiłku asystentów rodziny w wykonywaniu swoich zadań na rzecz rodzin z dziećmi.
Według danych na koniec 2021 r. na terenie Polski zatrudnionych było ogółem 3 786 asystentów rodziny, z tego ponad 87% asystentów było zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Asystent rodziny stanowi znaczący element systemu wspierania rodziny w środowisku, który jest odpowiedzialny za zapewnienie wszechstronnej pomocy rodzinom mającym problemy z wypełnianiem funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Rolą asystenta rodziny jest pomoc rodzinie w poprawie jej sytuacji życiowej, nauka prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego, a także pomoc rodzinom w rozwiązywaniu problemów socjalnych, zdrowotnych, psychologicznych i wychowawczych. Asystent rodziny wspiera ponadto aktywność społeczną rodzin, motywuje członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, poszukiwania, podejmowania i utrzymania pracy zarobkowej, udziela również wsparcia dzieciom podejmując działania zaradcze i interwencyjne.

Zadania asystenta rodziny polegają m.in. na opracowaniu wspólnie z osobami zainteresowanymi katalogu możliwych do uzyskania form wsparcia oraz w niektórych przypadkach występowania w ich imieniu, w celu skorzystania przez nie z należnej im pomocy.

Źródło: MRiPS

Pt., 25 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba