Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPO o dodatku węglowym: „Obywatele odczytują to jako dyskryminowanie”

RPO o dodatku węglowym: „Obywatele odczytują to jako dyskryminowanie” fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wyjaśnienia ws. braku procedowania projektu w sprawie dofinansowania dla obywateli ogrzewających domy w inny sposób niż węglem. 

W trakcie ekspresowych prac nad projektem ustawy o dodatku węglowym RPO zwracał się do Ministerstwa ws. pominięcia osób używających pelletu drzewnego. Teraz chodzi o wyjaśnienia co do  braku równoczesnego procedowania  projektu w sprawie dofinansowania dla obywateli ogrzewających domy w inny sposób, np. gazem, energią elektryczną lub za pomocą pompy ciepła.

Jak wskazano w piśmie – Obywatele odczytują brak takich rozwiązań jako dyskryminowanie osób, które w poczuciu odpowiedzialności za środowisko zdecydowały się zainwestować w ekologiczne instalacje grzewcze

Przyjęte rozwiązania od początku wywołują kontrowersje i krytykę. Dodatek, jako działanie niekorzystne dla środowiska, skrytykowała Unia Metropolii Polskich. Polski Alarm Smogowy ocenił rozwiązanie jako niesprawiedliwe społecznie. Podczas posiedzenia Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego poświęconego kwestiom jakości powietrza również padły słowa poddające w wątpliwość efektywność takiego działania jako uderzające m.in. w program „Czyste Powietrze”. Wskazano, że osoby, które brały udział w programie mogą czuć się w kontekście dodatku węglowego pokrzywdzone. Jak też zauważono – co zresztą potwierdziła obecna na posiedzeniu wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska – do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków od momentu uchwalenia ustawy wpływają wnioski o zmianę danych od osób, które wskazywały jako źródło ciepła korzystniejsze dla środowiska środki, ale w budynku zostawili również urządzenia grzewcze na węgiel. Teraz ponownie chcą je wskazać jako jedno ze źródeł ogrzewania, po to, by otrzymać dodatek. 

O wątpliwej jakości ustawy o dodatku pod kątem legislacyjnym pisał na naszych łamach redaktor Grzegorz Kubalski w felietonie „Węglowa legislacja na kolanie”

Jak się szacuje, jednorazowy dodatek węglowy może kosztować budżet państwa ponad 11 mld złotych. Dla porównania, do tej pory z programu „Czyste Powietrze”, mającego wspomagać wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych, rozdysponowano od 2018 roku ponad 3 miliardy 171 milionów złotych.  

Niedz., 31 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński