Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

102 tysiące obywateli Ukrainy znalazło już pracę w Polsce

102 tysiące obywateli Ukrainy znalazło już pracę w Polsce fotolia.pl

Wśród obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego br. już 102 tys. znalazło zatrudnienie. 75 procent z nich stanowią kobiety.

Obowiązująca rządowa specustawa przewiduje, że uchodźcy z Ukrainy mają pełny dostęp do polskiego rynku racy. W związku z tym, osoby chcące ubiegać się o pracę na terenie Polski nie muszą się starać o specjalne zezwolenie. Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że dotychczas dzięki tym rozwiązaniom zatrudnienie znalazło 102 tys. obywateli Ukrainy. Zdecydowana większość z nich – 75 proc. – to kobiety.

Połowa spośród 102 tys. osób zatrudnionych na mocy rządowej specustawy pracuje jako osoby wykonujące proste prace (49,4 tys.). Obywatele Ukrainy często są również zatrudniani jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (14,2 tys.), pracownicy usług i sprzedawcy (10,7 tys.), a także jako operatorzy i monterzy maszyn (10 tys.). Po kilka tysięcy osób zostało zatrudnionych jako pracownicy biurowi, specjaliści, technicy i inny średni personel.

Najwięcej z tych osób pracuje w woj. mazowieckim (18,1 tys.), dolnośląskim (12,3 tys.), wielkopolskim (11,6 tys.) i śląskim (10 tys.). Najmniej obywateli Ukrainy zatrudniono w woj. świętokrzyskim (972), podlaskim (1,5 tys.) i podkarpackim (1,6 tys.).

Osoby, które z różnych powodów nie potrafią samodzielnie znaleźć pracy, mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Dzięki temu będą mogły skorzystać z pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i szkoleń (również z języka polskiego).

Przydatne linki – strony dostępne w języku ukraińskim:

Źródło: MRiPS

Pt., 6 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska