Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co z tą deinstytucjonalizacją w polityce społecznej?

Co z tą deinstytucjonalizacją w polityce społecznej? fotolia.pl

12 września br. odbyło się sejmowe Posiedzenie Komisji Społecznej i Rodziny. Głównym tematem posiedzenia było wysłuchanie informacji Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na temat opracowywanej strategii deinstytucjonalizacji, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii prac nad nią, jej założeniami, stanem uwzględnienia uwag organizacji, ekspertów i głosów społecznych, środków, które rząd planuje przeznaczyć na jej realizację, a także ramami czasowymi jej wdrażania i osiągania poszczególnych celów we wszystkich obszarach.

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele zawracali uwagę, że za proces legislacyjny odpowiada rząd, jednak w zakresie Strategii demograficznej wyrzucono pracę wielu ekspertów, którzy wspólnie z resortem pracowali nad strategią w pierwotnym kształcie, ale praca ta została całkowicie zniweczona.

Projekt Strategii Demograficznej jest obecnie w konsultacjach międzyresortowych. Jak podkreślano Strategia rozwoju usług społecznych ma służyć rozwoju, a nie tylko zamykaniu czy likwidowaniu placówek, jeżeli coś likwidujemy to musimy mieć coś w zamian – a „czegoś w zamian” strategia zupełnie nie proponuje.

Wskazano, że dokument rzetelnie wskazuje potrzeby, tylko nie zawiera żadnych konkretnych rozwiązań, a przede wszystkim środków finansowych na ich realizację. W strategii wciąż sprzyja się wzrostowi oferty DPS, zatem nie można pisać, że to jest instytucjonalizacja. Są elementy jakich brakuje np. hospicja dla dzieci, czy sytuacja dzieci wymagających pobytu w ZOL lub DPS - jaki jest plan aby te dzieci nie trafiały do tych placówek?

Pilnego rozwiązania wymaga problem dużych DPS w Polsce, bowiem zdążają się nawet placówki 500-osobowe, a to nie powinno mieć miejsca.

Podkreślano, że musimy stopniowo budować taki system, który odpowie na wyzwania. Większość Polaków zaopiekowana jest przez rodzinę i dla tych rodzin państwo nie proponuje żadnego systemu wsparcia.

Pt., 15 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek