Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rodzinne domy pomocy – rusza nowy program

Rodzinne domy pomocy – rusza nowy program fotolia.pl

Od przyszłego roku gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie tworzenia nowych domów oraz o dopłaty do pobytu podopiecznych w ramach programu rozwoju rodzinnych domów pomocy.

Forma usług opiekuńczych w postaci rodzinnego domu pomocy jest ogniwem pośrednim w systemie pomocy społecznej pomiędzy usługami opiekuńczymi świadczonymi w miejscu zamieszkania a całodobową placówką specjalistycznego wsparcia, jaką jest dom pomocy społecznej. Biorąc pod uwagę procesy demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństwa istnieje potrzeba rozwoju rodzinnych form wsparcia dla osób, które wymagają szerokiego zakresu usług opiekuńczych, ale jednocześnie nie wymagają jeszcze umieszczenia w domu pomocy społecznej.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że dzisiaj w 12 województwach funkcjonuje łącznie 47 rodzinnych domów pomocy oferujących miejsca dla ok. 360 osób. 12 domów prowadzonych jest przez organizacje pożytku publicznego, a 35 – przez osoby fizyczne.

Program składa się z dwóch modułów:

Moduł I zakłada dofinansowanie kosztów, jakie gminy ponoszą w związku z kierowaniem osób do rodzinnych domów pomocy (koszty pobytu osób w placówkach): do 30% kosztów ponoszonych przez gminy za pobyt osób kierowanych do rodzinnych domów pomocy przed rokiem 2022, do 50% kosztów ponoszonych przez gminy w przypadku nowo kierowanych osób, czyli osób skierowanych decyzją administracyjną do rodzinnego domu pomocy w roku 2022.

Moduł II to dofinansowanie kosztów remontu lub zakupu wyposażenia w przypadku tworzenia nowego rodzinnego domu pomocy dofinansowanie do 80% kosztów realizacji zadania, czyli kosztów remontu lub zakupu wyposażenia celem dostosowania budynku do potrzeb uruchomienia w nim rodzinnego domu pomocy.

Źródło: MRiPS 

Sob., 9 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek