Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Już prawie milion dzieci zgłoszonych do programu „Dobry start”

Już prawie milion dzieci zgłoszonych do programu „Dobry start” fotolia.pl

1 lipca br. ruszył nabór wniosków do tegorocznej edycji programu, a według stanu na 6 lipca zgłoszono już około 950 tysięcy dzieci. W analogicznym okresie roku poprzedniego było to zaledwie ok. 30 proc. tej liczby. 


Rok 2021 przyniósł zmiany w programie, od teraz wnioski o świadczenie można składać tylko w formie elektronicznej, obsługą całego procesu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wypłata środków obywać się będzie wyłącznie na rachunki bankowe.

Wprowadzona zmiana jest odpowiedzią na naturalnie zachodzące zmiany zachowań samych wnioskujących. W przypadku świadczenia „Dobry start” w 3 ostatnich naborach wniosków procent tych złożonych elektronicznie wzrósł z 48 proc. w 2018 roku do 72 proc. w roku 2020 (2,28 mln z 3,19 mln).

Bankowość elektroniczna nadal kanałem pierwszego wyboru

Podobnie jak w poprzednich latach zdecydowana większość wnioskujących składa dokumenty poprzez bankowość elektroniczną (ok. 71 proc.), w drugiej kolejności rodzice wybierają platformę PUE ZUS (ok. 21 proc.), na trzecim miejscu stawiają portal Empatia (ok. 8 proc.). W roku poprzednim proporcje te rozkładały się podobnie.

Duże zainteresowanie już od pierwszego dnia

Po niespełna tygodniu już niemal 1 milion z 4,5 miliona dzieci zostało zgłoszonych do świadczenia w tegorocznej edycji programu "Dobry start". Najbardziej zmobilizowani rodzice zamieszkują województwa mazowieckie, śląskie, wielkopolskie, pomorskie. W tych województwach już pierwszego dnia, liczba wniosków przebiła 20 tysięcy.

Kto może złożyć wniosek?

O świadczenie „Dobry start” mogą wnioskować wszystkie rodziny bez względu na dochód.

Wniosek składa rodzic:

  • jeśli dziecko nie mieszka z obojgiem rodziców – wniosek składa ten rodzic, który faktycznie opiekuje się dzieckiem,
  • jeśli dzieckiem opiekuje się równocześnie oboje rodziców, to świadczenie otrzyma ten, kto pierwszy złoży wniosek,
  • gdy drugi rodzic złoży wniosek o świadczenie po innym rodzicu, ZUS ustali, kto sprawuje opiekę na dzieckiem.

Wniosek można złożyć online do 30 listopada br. poprzez bankowość elektroniczną, portal Empatia lub PUE ZUS Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to środki trafią do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Źródło: MRiPS

Pt., 23 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska