Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trudna sytuacja Środowiskowych Domów Samopomocy - stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Trudna sytuacja Środowiskowych Domów Samopomocy - stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego fotolia.pl

1 i 2 czerwca br. odbywało się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego, któremu przewodniczył Jan Harhaj, Starosta Lidzbarski. Podczas spotkania poruszane były tematy związane z sytuacją finansową Domów Pomocy Społecznej, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie oraz Programem „Fundusze Europejskie na lata 2021 – 2027”.

W sprawie sytuacji finansowej Środowiskowych Domów Samopomocy przyjęto stanowisko, w którym zaznaczono, że samorządy powiatowe i gminne na zlecenie rządu prowadzą ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Jednak ze względu na to, że placówki te realizują zadania z ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, ich działalność finansowana jest z budżetu Państwa.

Samorządowcy podkreślają, że obecne środki finansowania są już nie wystarczające. „Nie nadążają za wzrostem cen, kosztów utrzymania oraz coraz większych wymogów w stosunku do tych placówek m.in.: wzrost najniższego wynagrodzenia, realizacja dodatkowych zadań wynikających z zarządzeń wojewodów, zadań o dostępności osób ze szczególnymi potrzebami, konieczność zapewnienia jednego ciepłego posiłku.”

Jak czytamy w dalszej części stanowiska „w sposób ciągły wzrastają koszty realizacji tego zadania, a z drugiej strony niska kwota dofinansowania sprawia, że jest to trudne, a niedługo niewykonalne. Samorządy stają często przed dylematem: czy dokładać do kolejnego zadania zleconego czy może zaprzestać prowadzenia tych placówek. Zwracają uwagę na zbyt rzadkie waloryzowanie kwoty na to zadanie – raz na trzy lata na podstawie kryterium dochodowego – podczas, gdy koszty i dodatkowe wymogi wzrastają o wiele szybciej.”.

Dlatego samorządowcy postulują o jak najszybsze zwiększenie środków dofinansowania Środowiskowych Domów Samopomocy, które pozwolą na dalsze prawidłowe funkcjonowanie tych placówek.

Czw., 17 Czrw. 2021 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska