Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Niekorzystne zmiany na rynku pracy

Niekorzystne zmiany na rynku pracy fotolia.pl

GUS opublikował kwartalnik z analizą podstawowych danych charakteryzujących sytuację społeczno-gospodarczą województw. Jedną z kategorii analizowanych w tym raporcie jest rynek pracy.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w marcu br. zmniejszyło się w skali roku o 1,3% (przed rokiem notowano wzrost o 0,3%). Największy spadek zatrudnienia (ze wszystkich 14 województw o takiej tendencji) zanotowano w warmińsko-mazurskim (o 7,7%). Wzrost odnotowano jedynie w podlaskim (o 0,1%) i wielkopolskim (o 1,2%). Spadek zatrudnienia to wynik m.in. zmniejszenia zatrudnienia w dominującej sekcji, tj. w przetwórstwie przemysłowym (średnio w kraju o 1,2%).

W marcu br. odnotowano wzrost stopy bezrobocia rejestrowanego w skali roku dla kraju (o 1,0 p. proc. do 6,4%). Wszystkie województwa charakteryzowały się wzrostem stopy bezrobocia, z czego najmniejsza jej wartość wystąpiła w świętokrzyskim (o 0,5 p. proc. do 8,6%), a największa w województwie pomorskim (o 1,5 p. proc. do 6,3%). Liczba osób bezrobotnych zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy była mniejsza w porównaniu z lutym br. (o 4,2%), ale w skali roku zwiększyła się o 34,7%.

Liczba zgłoszonych ofert pracy w marcu była o 51,8% większa niż w tym samym miesiącu 2020 r. Wzrost wystąpił we wszystkich województwach. W końcu marca br. liczba ofert pracy była o 45,6% większa niż przed rokiem, a liczba bezrobotnych przypadających na 1 ofertę pracy zmniejszyła się z 19 do 16 osób. Najmniej bezrobotnych na 1 ofertę przypadało w województwie opolskim (8 osób) – podaje GUS.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu br. wyniosło 5929,05 zł i wzrosło w skali roku o 8,0% (przed rokiem – wzrost o 6,3%). Wzrost płac notowano we wszystkich województwach.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: GUS

Czw., 17 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła