Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koniec zakazu pracy w przypadku pobierania świadczenia pielęgnacyjnego

Koniec zakazu pracy w przypadku pobierania świadczenia pielęgnacyjnego fotolia.pl

W Sejmie trwają prace nad zmianą ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt zakłada klika dużych zmian, szczególnie w zakresie kwoty wypłacanych świadczeń. Dodatkowo, znosi niefunkcjonalny zakaz podejmowania jakiejkolwiek pracy zarobkowej w przypadku ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne.

Proponowane zmiany zakładają aby dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, wyniósł 25% minimalnego wynagrodzenia za pracę na każde dziecko, jednak nie więcej niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę na wszystkie dzieci.

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, wyniósłby 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie na dziecko, jednak nie więcej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę na wszystkie dzieci. Z kolei w przypadku dziecka z niepełnosprawnością doliczałby się dodatek w wysokości od 5% do 15% minimalnego wynagrodzenia.

Dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, który byłby ustalany na poziomie 5% minimalnego wynagrodzenia na trzecie i na następne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego.

Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka, który byłby ustalany na poziomie 15% minimalnego wynagrodzenia za pracę niezależnie od wieku dziecka. Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, który byłby ustalany odpowiednio na poziomie 10% lub 5%.

Wszystkie wskazane dodatki powiązane zostałyby z kwotą minimalnego wynagrodzenia, co oznacza że nie byłoby potrzeby ich waloryzacji.

Z całością projektu można zapoznać się tutaj. 

Pt., 30 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek