Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Świadczenie pielęgnacyjne - czy przysługuje synowi jeżeli mąż matki żyje?

Świadczenie pielęgnacyjne - czy przysługuje synowi jeżeli mąż matki żyje? fotolia.pl

Mężczyzna opiekował się swoja matką z niepełnosprawnością – nie dostał jednak świadczenia pielęgnacyjnego, bo jego ojciec a mąż matki żyje i nie jest osobą z niepełnosprawnością. Ojciec nie może jednak opiekować się matka, bo zmaga się z uzależnieniem i nie interesuje się rodziną.

Prezydent miasta, później Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a na końcu Wojewódzki Sąd Administracyjny uznały, że mężczyźnie w takiej sytuacji nie należy się świadczenie pielęgnacyjne, pomimo tego, że to on faktycznie zajmuje się matką. Jednak to na mężu matki w pierwszej kolejności spoczywa obowiązek alimentacyjny. Inaczej sytuacja wyglądałaby gdyby ojciec legitymował się orzeczeniem o niepełnosprawności, ten jednak jest „tylko” osobą uzależnioną.

Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił pochylić się nad tą sprawą i zarzucił organom naruszenie przepisów poprzez błędną ocenę stanu faktycznego, brak należytego rozważenia materiału dowodowego i niewyjaśnienie wszystkich okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, w szczególności odnoszących się do zakresu faktycznej opieki sprawowanej przez obywatela oraz realnych możliwości sprawowania przez jego ojca.

Źródło: RPO 

Sob., 13 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek