Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe zasady ustalania podstawy zasiłków

Nowe zasady ustalania podstawy zasiłków fotolia.pl

Prezydent RP podpisał ustawę, która wprowadza zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia chorobowego. Zmiany będą dotyczyły również zasiłku macierzyńskiego.

Zapisy znalazły się w ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19.

W myśl nowej ustawy, w sytuacji gdy obniżenie wymiaru czasu pracy nastąpiło w okresie wcześniej pobieranego zasiłku oraz między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe, przepis art. 40 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie będzie miał zastosowania.

Zmieniony sposób obliczania podstawy wymiaru zasiłków będzie dotyczył pracowników, którzy dopiero nabędą prawo do tych świadczeń jak i pracowników, którym ZUS albo pracodawcy ustalili już podstawę wymiaru świadczeń na podstawie obniżonego wynagrodzenia. Przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń już wypłaconych będzie następowało na wniosek świadczeniobiorcy.

Źródło: MRPiPS

Pt., 16 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska