Jak informuje portal Związku Województw, Konwent Marszałków Województw RP sprzeciwia się sposobowi wprowadzenia w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która zobowiązuje samorządy do prowadzenia ośrodków adopcyjnych.
Zgodnie z nową ustawą, zostaną zlikwidowane wszystkie istniejące dotychczas placówki przysposabiające do adopcji. W ich miejsce samorządy regionalne muszą do końca roku powołać wojewódzkie ośrodki adopcyjne. Samorządy wojewódzkie przejmą od starostów te z dotychczasowych publicznych placówek adopcyjno-opiekuńczych, które w ciągu roku przeprowadziły nie mniej niż 10 procedur adopcyjnych. Podpiszą też umowy z placówkami niepublicznymi, które mają na koncie co najmniej 20 takich procedur.
Swój "zdecydowany sprzeciw" wobec sposobu wprowadzania w życie tych przepisów wyrazili przedstawiciele wszystkich regionów, uczestniczący w Konwencie Marszałków. Samorządowcy podkreślili, że tworzenie i prowadzenie wojewódzkich ośrodków adopcyjnych wymaga znacznych środków finansowych, a dotychczas nie otrzymali oni informacji o wysokości planowanej na ten cel dotacji z budżetu państwa. Wszystkie samorządy złożyły już sierpniu u wojewodów swoje plany budżetowe. "Ta sytuacja uniemożliwia podjęcie stosownych działań zmierzających do utworzenia tych placówek, obejmujących m.in. wynajęcie lokali, zakup sprzętu i wyposażenia, przeprowadzenie ewentualnych remontów i prac adaptacyjnych, zatrudnianie pracowników itp." - napisano w stanowisku, przyjętym przez Konwent Marszałków i przesłanym do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Dlatego Konwent Marszałków zwrócił się do ministra pracy i polityki społecznej o niezwłoczne zainicjowanie procesu legislacyjnego w celu zmiany przepisów, które wzbudziły wątpliwości prawne.
Ze wstępnych danych, zebranych z poszczególnych województw, wynika, że na to zadanie regiony potrzebują co najmniej 32 mln zł. Tymczasem z informacji prasowych, jakimi dziś dysponują regiony, wynika, że do podziału będzie jedynie połowa tej kwoty. Zdaniem samorządowców, bez informacji o wysokości dotacji nie jest możliwe ustalenie ostatecznego kształtu sieci ośrodków adopcyjnych i równomiernego rozmieszczenia ich w województwach.
Marszałkowie przyznali również, że brak jasnej koncepcji sposobu realizacji powierzonych im w nowej ustawie zadań powoduje duże zaniepokojenie rodzin adopcyjnych, o czym świadczą liczne protesty i petycje. Jednocześnie stwierdzili, że nowa ustawa zawiera przepisy, które mogą rodzić wątpliwości prawne, dotyczące organu właściwego do powołania ośrodka adopcyjnego i jego formy organizacyjno-prawnej oraz sposobu przejmowania pracowników likwidowanych publicznych ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.
Źródło: zwrp.pl