Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe rozwiązania dla pracowników WTZ

Nowe rozwiązania dla pracowników WTZ fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warsztatów terapii zajęciowej.

W projekcie umożliwiono stosowanie bardziej elastycznych form zatrudnienia w stosunku do psychologa zatrudnionego w warsztacie. W związku z sygnałami zgłaszanymi przez jednostki prowadzące warsztaty terapii zajęciowej, wskazującymi na trudności w pozyskaniu psychologów na umowę o pracę, polegającymi na prowadzeniu przez psychologów własnej działalności gospodarczej lub ich pracy w kilku placówkach, wprowadzono przepis umożliwiający zatrudnienie psychologa na podstawie innej umowy, niż umowa o pracę.

Rozszerzono katalog kosztów działalności warsztatów o składkę na Fundusz Solidarnościowy, jak i wpłaty na pracownicze plany kapitałowe, finansowane przez podmiot zatrudniający, są kosztami działalności pracodawcy. Dodano przepisy określające, że finansowanie wpłat podstawowych oraz  wpłat dodatkowych do pracowniczych planów kapitałowych, ze środków PFRON, dotyczy wpłat począwszy od wynagrodzeń pracowników warsztatu terapii zajęciowej za miesiąc styczeń 2020 r.

W związku z wznowieniem działalności warsztatów terapii zajęciowej umożliwiono otrzymywanie pełnej wysokości dofinansowania z PFRON pomimo zmniejszonej liczby uczestników warsztatu biorących udział w zajęciach.

W okresie obowiązywania stanu epidemii ustalenie krótszego niż 35 godzin tygodniowo wymiaru zajęć w warsztacie terapii zajęciowej (określonego w rozporządzeniu) nie zmniejsza wysokości dofinansowania działalności warsztatu. Jak również przekroczenie terminów dopuszczalnej nieobecności uczestnika warsztatu terapii zajęciowej na zajęciach, jeżeli zostało to określone w regulaminie warsztatu, nie może stanowić podstawy do wykreślenia z listy uczestników warsztatu, w okresie obowiązywania stanu epidemii.

Pt., 10 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek