Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Za życiem” zadania samorządów (cz.9)

„Za życiem” zadania samorządów (cz.9) fotolia.pl

Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” wśród wielu zadań jakie mają realizować samorządy przewiduje rozwój sieci środowiskowych domów samopomocy, w tym rozwój bazy całodobowej w jednostkach już funkcjonujących oraz rozszerzenie typów domów dla osób ze sprzężonymi niepełnosprawnościami oraz osób ze spektrum autyzmu.

Zadanie mają realizować samorząd gminny i powiatowy jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej oraz podmioty niepubliczne, którym samorządy zlecą dalej zadanie. W programie przewidziano konieczność zmiany ustawy o pomocy społecznej w kierunku uregulowania zasad finansowania nowego typu domów oraz nowelizacją rozporządzenia w sprawie środowiskowych domów samopomocy w zakresie rozszerzenia katalogu typu domów, wskaźnika zatrudnienia, nowych usług i ewentualnie standardów lokalowych.

W tym miejscu trudno jednak nie skomentować tych planów. Obecnie samorządy borykają się z problemem niedofinansowania z budżetu państwa realizacji zadana w zakresie prowadzania środowiskowych domów samopomocy. Warto przypomnieć, że ustawą okołobudżetową (poprzez zmianę nowelizacji ustawy o pomocy społecznej z 2015 r.) Sejm doprowadził do zmniejszenia  o 132 mln zł dotacji na działalność ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, również w 2018 r. wysokość dotacji będzie mniejsza niż planowano to jeszcze w 2015 r. Trudno oczekiwać znaczącej poprawy bazy lokalowej i rozwoju środowiskowych domów samopomocy, jeżeli niemal w tym samym czasie podejmuje są decyzje finansowe prowadzące do skrajnie odmiennych skutków.

W zakresie wsparcia niepełnosprawnych osób dorosłych program przewiduje również tworzenie klubów rehabilitacji działających przy warsztatach terapii zajęciowej. Celem działania klubów byłoby wsparcie byłych uczestników warsztatów w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu społecznym i zawodowym. Zakres świadczonych usług i ich wymiar godzinowy ma być ustalany w umowie zawieranej pomiędzy powiatem a prowadzącym warsztaty. Planowane rozwiązanie wymaga zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz  w rozporządzeniu w sprawie warsztatów terapii zajęciowej.

Sob., 11 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel