Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szerokie pojęcie pomocy społecznej

Szerokie pojęcie pomocy społecznej fotolia.pl

Nie do zaakceptowania wydaje się sytuacja w której organ administracji publicznej umarzając określoną należność z powołaniem się na względy natury socjalno-bytowej dotyczące osoby dłużnika (skarżącej) doprowadza w ten sposób (poprzez doliczenie umorzonej kwoty do dochodu rodziny) do pozbawienia tej osoby prawa do otrzymywanego periodycznie zasiłku rodzinnego, który w swej istocie służy zabezpieczeniu codziennego bytu tej osoby. Jest to sytuacja nie do pogodzenia z konstytucyjną zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji RP), a zwłaszcza ze stanowiącą jej istotny komponent – zasadą zaufania obywatela do organów państwa i stanowionego (oraz stosowanego) przez nie prawa. Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 13 lipca 2016 r. sygn. IV SA/Po 143/16.

W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że dokonane przez prezydenta miasta umorzenie zaległości czynszowych oraz umorzenie zaległości podatkowych z tym związanych przez naczelnika urzędu skarbowego, mieści się w szerokim pojęciu pomocy społecznej, przez którą, zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, rozumie się instytucję polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości, przy czym, jak podkreśla się w doktrynie, istotą wspomnianej polityki społecznej jest deklaracja władzy państwowej podejmowania działań zmierzających do możliwie najlepszego ukształtowania sfery bytowej obywatela (zob. W. Maciejko [w:] W. Maciejko, P. Zaborniak, Ustawa o pomocy społecznej. Komentarz, Warszawa 2010, s.17).

W uznaniu Sądu, kwota należności z tytułu należności czynszowych umorzonych przez wzgląd na trudną sytuację socjalno-bytową osoby dłużnika, stanowi w istocie specyficzną postać świadczenia z pomocy społecznej w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 79 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na rzecz tej osoby, i jako przychód wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych nie podlega wliczeniu do dochodu rodziny skarżącej uwzględnianego przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego.

Źródło: CBOSA

Niedz., 7 Sp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel