Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Działanie w imieniu starosty w związku z promocją zatrudnienia

Działanie w imieniu starosty w związku z promocją zatrudnienia fotolia.pl

Upoważnienie udzielone na podstawie art. 9 ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wywiera tylko ten skutek, że zmienia się osoba wykonująca kompetencje organu.

W świetle przepisów ustawy o samorządzie powiatowym Powiatowy Urząd Pracy jest przecież jednostką organizacyjną powiatu (zob. art. 33b pkt 2 cyt. ustawy), który wykonuje przydzielone mu ustawowo zadania za pośrednictwem właśnie m.in. tej jednostki (zob. art. 33 cyt. ustawy).

W szczególności zatem stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy do zadań samorządu powiatu w zakresie polityki rynku pracy należy: udzielanie pomocy bezrobotnym i poszukującym pracy w znalezieniu pracy przez pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe i informację zawodową oraz pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy (pkt 3); udzielanie pomocy pracodawcom w pozyskiwaniu pracowników przez pośrednictwo pracy oraz poradnictwo zawodowe i informację zawodową (pkt 3a); inicjowanie, organizowanie i finansowanie usług i instrumentów rynku pracy (pkt 6).

Natomiast zadania te - w myśl art. 9 ust. 2 rzeczonej ustawy - są wykonywane przez powiatowe urzędy pracy. Tym samym roszczenie, dotyczące zwrotu środków publicznych przyznanych pozwanemu na wyposażenie/doposażenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej mającej być przez niego zatrudnioną w ramach skierowania udzielonego przez powiatowy urząd pracy, jest nieodłącznie związane z działaniami tej jednostki, wykonywanymi jednak w ramach zadań powiatu.

Zgodnie z art. 9 ust. 7 ustawy starosta może, w formie pisemnej, upoważnić dyrektora powiatowego urzędu pracy lub na jego wniosek innych pracowników tego urzędu do załatwiania w imieniu starosty spraw, w tym do wydawania decyzji, postanowień oraz zaświadczeń w trybie przepisów o postępowaniu administracyjnym.

Upoważnienie udzielone na podstawie art. 9 ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wywiera ten skutek, że zmienia się osoba wykonująca kompetencje organu. Pracownik upoważniony do wykonywania kompetencji organu nie staje się przez to organem administracji publicznej, wykonuje on tylko kompetencje organu, lecz sam ich nie posiada.

Źródło: Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 19 grudnia 2012 r. I ACa 535/12

Pt., 17 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka