Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polityka społeczna po ćwierćwieczu

Polityka społeczna po ćwierćwieczu fotolia.pl

Rządowy program Rodzina 500 Plus, obniżenie wieku emerytalnego oraz umocnienie roli organizacji obywatelskich to tematy VI posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju.

Spotkanie odbyło się 19 maja br. w Kancelarii Prezydenta. Posiedzenie nosiło tytuł: „Polityka społeczna po ćwierćwieczu przemian: solidarność, inwestycje społeczne, współodpowiedzialność”.

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślał, że solidarność, inwestycje społeczne i współodpowiedzialność to próbnik nowoczesności państwa. Jak mówił, nowoczesne państwo istnieje wtedy, gdy istnieje społeczna gospodarka rynkowa. Zaznaczył, że to właśnie społeczna gospodarka rynkowa umożliwiła krajom Europy Zachodniej osiągnięcie wysokiego poziomu rozwoju.

W ocenie Prezydenta społeczna gospodarka rynkowa, to polityka wyrównywania szans, polegająca na tym, by każdemu stworzyć szanse do rozwoju, dając mu - mówił - wędkę, a nie rybę, czyli pociągnąć go do tego, by się rozwijał. Prezydent zaznaczył, że takie prowadzenie polityki i formowanie systemu państwa nie jest łatwe, ale jest realne i może doprowadzić do bardzo dobrych wyników.

Andrzej Duda zaznaczał, że ważne jest to jak państwo kształtuje rynek pracy zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

- Rynek pracy, na którym system prawny zabezpiecza interesy pracownika, ale też daje możliwość rozwoju przedsiębiorcom, jest m.in. ważny dla polityki prorodzinnej – powiedział prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem państwo może oddziaływać na publiczny i prywatny sektor tego rynku.

Szefowa resortu pracy Elżbieta Rafalska w swoim wystąpieniu odniosła się do programu Rodzina 500 plus, który w jej ocenie jest dużą inwestycją, uzasadnioną ze względu na ogromną rolę rodziny, ale również w obliczu przemian demograficznych. Podkreśliła, że jest to pierwszy program, którego beneficjentem w tak dużym stopniu są rodziny mieszkające na terenach wiejskich. - Takiego wymiaru pomocy adresowanego do wiejskich rodzin jeszcze nie było - twierdziła.

Była wiceminister pracy, minister w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego Irena Wóycicka odnosząc się do sytuacji osób niepełnosprawnych podkreśliła, że konstytucja, jak i konwencja o prawach osób niepełnosprawnych dają pełne gwarancje prawne włączenia osób niepełnosprawnych w życie społeczne, ekonomiczne i zawodowe. Zaznaczyła, że ważne jest, aby koordynować wysiłki organizacji pozarządowych, samorządu, rządu, aby m.in. godnościowe zapisy konwencji realizować. Oceniła także, że obniżenie wieku emerytalnego zaszkodzi sytuacji kobiet. - Powrót do wieku emerytalnego na poziomie 60 lat niewątpliwie nie pozwoli w perspektywie 15-20 lat uzyskać podstawowych standardów, dla których system emerytalny funkcjonuje - mówiła.

Z kolei wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska powiedziała, że cała strona związkowa jest za obniżeniem wieku emerytalnego. Zwróciła się do prezydenta Dudy o zweryfikowanie projektu i poparcie propozycji dot. okresu składkowego uprawniającego do przejścia na emeryturę.

Była Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz uważa, że podstawową kwestią dla zabezpieczenia społecznego jest kwota wolna od podatku. - Przypominam, że pobieranie podatku od osób, co do których ustawowo stwierdzamy, że przekroczyły granicę ubóstwa, jest rzeczą niewłaściwą. Rozumiem sytuację państwa, ale to jest rzecz bardzo pilna - podkreśliła.

Źródło: KPRP, MRPiPS

Czw., 26 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska