Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPD: rodziny wspierające są za mało doceniane

RPD: rodziny wspierające są za mało doceniane fotolia.pl

Zadaniem rodzin wspierających jest pomoc innym rodzinom w m.in. w opiece i wychowaniu dziecka. Jednak ta forma pomagania wiąż nie jest popularna.

Dlatego pismem z 21 grudnia 2015 r. Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o podjęcie wielopłaszczyznowych działań mających na celu upowszechnienie tej formy pomocy oraz dążących do zaktywizowania środowiska sąsiedzkiego rodziny przeżywającej trudności i zachęcenie do podjęcia funkcji rodziny wspierającej.

Z treścią wystąpienia można zapoznać się TUTAJ.

Zdaniem Marka Michalaka gminy podchodzą z dużą rezerwą do organizacji rodzin wspierających. Świadczą o tym statystyki. Poziom tej formy wspomagania utrzymuje się na stałym poziomie. W 2014 r. liczba rodzin wspierających w całej Polsce wynosiła bowiem tylko 44 i nie zmieniła się w porównaniu do roku 2013. A to zdecydowanie zbyt mało.

Rzecznik przypomina, że zasady zakładania i funkcjonowania rodzin wspierających określa obowiązująca od 2012 r. ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Wprowadziła ona dwa pojęcia: „asystenta rodziny” oraz „rodziny wspierającej”.

- Przykład asystentów rodziny, co do których zasadności nikt nie ma dziś wątpliwości, pokazuje, że istnieje zapotrzebowanie na „zewnętrzną” formę wspierania rodzin. O ile jednak asystent rodziny jest instytucją upowszechnioną, to inaczej jest z rodzinami wspierającymi – pisze Rzecznik w wystąpieniu do minister Rafalskiej.

Pt., 8 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska